Параграф 39 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021

 

§ 39. Причини й особливості гайдамацького та опришківського рухів у XVIII столітті


1. Господарське життя на Правобережжі

1. Селян, що переселялися на Правобережжя звільняли від панщини на 15-20 років.
2. Магнати відновили фільварки, а панщина сягнула до 4-6 днів на тиждень. Зросли повинності: селян активно залучали до будівництва і ремонту панських осель, шляхів та мостів. Окрім того, з кожного селянського двору збирали продукти.
3. Багато міст здрібніли, втратили магдебурзьке право і перейшли під пряме управління королівських урядників або магнатів.


2. Гайдамаки. Коліївщина

1. Відновлення панщини, збільшення повинностей та переслідування православних зумовили часті селянські повстання на Правобережжі.
2. У 1768 р., коли римо-католицька шляхта об’єдналася у конфедерацію, щоб примусити короля відмовитися від свого рішення зрівняти у правах православних, протестантів та католиків.
3. Травень 1768 року; територія - Київщина, Брацлавщина, Поділля і Волинь; ватажки – Максим Залізняк, Іван Гонта.


3. Буковина. Східна Галичина. Закарпаття. Рух опришків

1. Політика Молдови, Османської імперії, Речі Посполитої і Угорщини. Тільки відмовившись від своїх національних ідей українці могли зберегти права, маєтки та привілеї.
2. Опришки зненацька нападали та грабували заможних землевласників, купців, орендарів тощо і швидко відступали. Були озброєні рушницями, пістолями, сокирами і ножами.
3. Піднесення опришківського руху в 1738-1745 роках пов’язане з ім’ям Олекси Довбуша.


Підсумуйте свої знання

3. «Олекса Довбуш, Максим Залізняк, Іван Гонта – борці за права народу чи безжальні розбійники і бандити?»
Я вважаю їх борцями за права українського народу, які діяли проти польського панування, засилля католицизму й уніатства, утисків орендарів та соціального гноблення з боку шляхти. На мою думку гайдамацький та опришківський рух був боротьбою за національне визволення. Тому що люди боролися за свою свободу, незалежність та гідні умови життя. Прикладом цього можуть героїчні вчинки Гонти, Залізняка та Олекси Довбуша. Добуте майно вони роздавали бідним людям. Через це їх називають «українськими Робін Гудами». Рух гайдамаків і опришків спричинив появу багатьох легенд, переказів, народних та історичних пісень, а пізніше – художніх творів українських письменників.