Параграф 40 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021

 

§ 40. Поділи Речі Посполитої: зміни в становищі західноукраїнських земель та Правобережної України


1. Причини поділів Речі Посполитої

1. Боротьба за польський трон часто призводила до збройного протистояння між союзами магнатів і шляхти.
2. Ні сейм, ні король не підтримували вітчизняне виробництво: за кордон вивозили сировину, а завозили готові вироби. Річ Посполита поступалася Російській імперії в конкурентній торгівлі на Балтійському морі.
3. Франція, Швеція, Австрія, Росія.


2. Перший поділ Речі Посполитої. Включення Буковини до складу Австрійської імперії

1. Приєднали Галичину, що включала Руське й Белзьке воєводства, західні околиці Волинського і Подільського воєводств.
2. У 1774 році, після завершення війни між Російською та Османською імперіями 1768-1774 років та в результаті ослаблення Османської імперії, якій раніше підпорядковувалася Буковина.
3. Галичина входила до Королівства Галичини й Лодомерії з центром у Львові й поділялася на 12 округів – дистриктів. У 1786 році до Королівства Галичини й Лодомерії на правах автономії увійшла Буковина. Її адміністративним центром стало місто Чернівці, де діяло окружне управління зі старостою. Закарпаття не було самостійною адміністративно-територіальною одиницею, а належало до угорської частини імперії. Воно поділялося на жупи (комітати), які очолювали жупани.


3. Другий і третій поділи Речі Посполитої

1. В 1793 році, до Російської імперії увійшли Київщина, Брацлавщина, Поділля, частина Волині. 1795 року Росія поширила владу на Західну Волинь.
2. Після поділів Речі Посполитої на приєднаних до Російської імперії землях було ліквідовано воєводства, а натомість у 1796 році створено Київську (центр – Київ), Подільську (Кам’янець-Подільськ) і Волинську (Житомир) губернії, які управлялися губернаторами. Правобережні губернії об’єднувалися в генерал-губернаторство.
3. Шляхтичам було даровано титули дворян, греко-католицьку церкву почали силоміць повертати до православ’я і, водночас, утискати церкву римо-католицьку. Імперський уряд заохочував переселення на Правобережжя болгар, росіян, євреїв, німців та представників інших національностей, створюючи їм пільгові умови. Селяни були кріпаками.


Підсумуйте свої знання

3. «Річ Посполита у XVIII столітті була приречена на поділ між сусідніми державами».
До кінця XVII століття Річ Посполита була однією з найбільших у Європі держав. Проте у другій половині XVIII ст. країна переживала період занепаду. Фільваркова система господарювання та шляхетська анархія гальмували господарський розвиток країни, послаблювали її перед зовнішньою агресією. Ослабленням Польщі скористалися сусідні Росія, Пруссія та Австрія. Вони планували розділити Польщу, розширити свої володіння за рахунок її території. Всього було здійснено 3 поділи Речі Посполитої в результаті яких Польська держава повністю припинила своє існування. Перебування під австрійською, прусською і російською владою негативно впливало на соціально-економічний, національно-культурний і політичний розвиток польського народу. Українські землі, які входили до складу Речі Посполитої, було поділено між Австрією та Росією. Протягом 90-х років XVIII ст. на Правобережжі були поширені загальноімперські адміністративні органи та установи. На цих землях почали діяти намісницькі, а згодом губернські правління, царські судові органи тощо.