Параграф 41 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021

 

§ 41. Розвиток освіти і науки у XVIII столітті


1. Початкова і середня освіта

1. В парафіяльних школах різних конфесій при церквах і монастирях.
2. Для надання середньої освіти в землях Гетьманщини і Слобожанщини діяли всестанові Чернігівський, Харківський та Переяславський колегіуми. У західноукраїнських землях освіту надавали школи при василіанських монастирях та греко-католицькі семінарії. Єзуїтські колегіуми були перетворені на світські (нецерковні) навчальні заклади – гімназії.
3. В повітових містах створювали російськомовні 2-річні малі училища, а в губернських містах – 4-річні головні училища.


2. Спеціалізована та вища освіта

1. В Єлисаветграді відкрили першу медико-хірургічну школу при військовому шпиталі та артилерійську школу для підготовки спеціалістів по обслуговуванню гармат; в Миколаєві – штурманське училище для підготовки фахівців із водіння кораблів.
2. Після 1709 року кількість студентів-українців скоротили з двох тисяч до двохсот, почали звільняти викладачів, яких вважали недостатньо відданими російському цареві, не допускали до навчання студентів з Речі Посполитої. З 1784 року в Києво-Могилянській академії було заборонено викладання українською мовою.
3. Йосифінський університет у Львові.


3. Наукові знання. Григорій Сковорода

1. Математика – Феофан Прокопович та Іван Фальковський; акушерство, педіатрія та фітотерапії – Нестор Амбодик-Максимович; епідеміологія – Данило Самойлович; травматологія – Єфрем Мухін. Жінок не допускали до навчання у вищих навчальних закладах.
2. Григорія Сковороду.
3. Щасливою людину роблять – справжня дружба, улюблена праця, свобода людини. До негараздів призводять гонитва за грошима, підлість, заздрість, підлабузництво, хитрість та інші духовні вади.


Підсумуйте свої знання

3. «Чи не дивина, що один у багатстві бідний, а інший у бідності багатий?» – мова йде про те, що матеріальні цінності не все, що потрібно людині для щастя.
«Що може бути солодше за те, коли любить і прагне до тебе добра душа?» – взаємна любов – найкраще почуття
«Одне мені тільки близьке, вигукну я: о школо, о книги!» – любов до знань
«Щоб пізнати Бога, треба пізнати самого себе. Поки людина не знає Бога в самім собі, годі шукати Його в світі протягом усього життя» – Щоб пізнавати і вдосконалювати себе, треба навчатися протягом усього життя.