сторінка 101 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Про яку пору року йдеться у вірші Анатолія Мойсієнка? Як ви про це здогадалися?
Це осінь. У вірші чітко сказано: жовтень несе жолуді на базар, осінь розмальовує дерева, листопад, дощ.

2. Якою ви уявляєте кольорову гаму поезії? Яка барва домінує у вірші?
Жовто-багряна. Але домінує охра.

3. Перелічіть природні стихії і пори року, яким автор надає здатності чинити, як це притаманно людям. Доведіть, що ці образи метафоричні.
Перенесення рис людини на природу – метафора, вона присутня у вірші.
Жовтень несе жолуді на базар; осінь пише есе, вітер набиває кисет, пожежі пасе, пожежником походжає дощ.

4. Чому, читаючи вірш, ми сприймаємо осінній пейзаж не як статичний (нерухомий), а як динамічний?
Бо у вірші всі перелічені стихії рухаються, не просто повільно, а динамічно, швидко, танцюючи, це надає зопалу для читача.

5. Випишіть художні засоби, які відіграють особливу роль у поезії.
Метафори відіграють особливу роль: Жовтень несе жолуді на базар; осінь пише есе, вітер набиває кисет, пожежі пасе, пожежником походжає дощ.
Але й персоніфікація теж не другорядну: жовтень, осінь, вітер, дощ, сонце – ці живі істоти.
А епітети надали яскравості: жовті жолуді, Золоте есе, золотий кисет, золоті пожежі, сонце обережне, золотими клешнями – В золоту Родощ, Золотим пожежником

6. Визначте, до якого виду лірики належить вірш.
Пейзажна.


7. Аргументовано доведіть чи спростуйте твердження, що поезія Анатолія Мойсієнка «Жовтень жовті жолуді...» є верлібром.
Відчувається римування, але далекий, присутні нерівнонаголошені рядки, присутній ліричний герой.

8. У першому рядку вірша Анатолія Мойсієнка «Жовтень жовті жолуді...» звук [ж], який автор зумисно вживає кілька разів підряд, відтворює шерхіт сухого листя, що падає з дерев восени, а надалі звук [з] створює ефект дзвінкості, прозорості, кришталевості. Які ще приголосні звуки в цьому вірші створюють алітерацію? Чому ви так думаєте? Для увиразнення звучання автор використовує в цьому вірші й асонанс – в усіх рядках домінує голосний звук [о], який передає і пориви вітру, й звуки дощу, й неквапливість подій. Які ще повтори голосних ви помітили? З якою метою їх ужито?
Алітерація – [т], [н] – підкреслює, увиразнює колір
Асонанс – [е] – надає милозвучності осіннього кроку.


Діалоги текстів
• Пригадайте вірш В. Сосюри «Осінь», який ви читали й аналізували раніше, й зіставте образ осені в цьому вірші з відповідним образом такої ж пори року в поезії Анатолія Мойсієнка.
І Сосюра і Мойсієнко змалювали у свої віршах пору року – осінь. Але кожен письменник бачить золотокосу красуню по – своєму. У В. Сосюри – це дівчина, яка в’їжджає на баскім коні, після цього природа чорніє, затихає та спить. У Мойсієнка ж осінь не сама, а із свитою, у кожного члена свити є своє завдання: сходити на базар, написати есе, набити кисет, загасити пожежу. У Мойсієнка вірш має настрій більш веселий ніж у Сосюри.



Мистецькі діалоги
• Зіставте і порівняйте осінь у віршах А. Мойсієнка і В. Сосюри з цією ж порою року на репродукції картини сучасного українського художника Олега Щербакова «Багряна осінь». Як ви вважаєте, малювання словами в художніх творах чи фарбами на полотні більш ефективно впливає на людей? Свою думку належно аргументуйте.
Література та малювання – це схожі, але трохи різні види мистецтва. Література – ми чуємо, фантазуємо, уявляємо. А малювання – все готово, очі сприймають те, що написано, але треба дібрати слова, щоб передати почуття. Репродукція О. Щербакова «Багряна осінь», як на мене, ближча до вірша А. Мойсієнка,бо кольорова гамма тепла, м’яка, заспокійлива, приємна, колискова.