сторінка 128 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Чи сподобалося Герасимові, як його сина зустріли Пузирі? Чи була така реакція господаря очікуваною і чи вважав Калитка таку поведінку багатія для себе ганьбою? Чому?
Ні, не сподобалося, і такої реакції він не очікував, і обурився, що його сина посадили їсти з челядю. Це для Калитки було приниженням, йому показали місце через ставлення до сина. Калитка не очікував такої реакції, бо звик тільки ображати людей, принижувати їх, навіть рідних, до сього часу це йому сходило з рук.

2. Прочитайте й проаналізуйте монолог Герасима, у якому йдеться про його заповітну мрію. Доведіть, що в душі Калитка може бути навіть тонким ліриком.
Мрія Герасима-земля, якомога більше купити. Він називає землю дочечкою, «Ох, земелько, свята земелько – Божа ти дочечко! Як радісно тебе загрібати докупи, в одні руки... Приобрітав би тебе без ліку. Легко по своїй власній землі ходить. Глянеш оком навколо – усе твоє; там череда пасеться, там орють на пар5, а тут зазеленіла вже пшениця і колоситься жито: і все то гроші, гроші, гроші... Кусочками, шматочками купував, а вже і у мене набралося: тепер маю двісті десятин – шматочок кругленький! Але що ж це за шматочок!» У душі Калитка, мов поет розповідає своє ставлення до землі.

4. Що ви можете сказати про шахрайську жилку в характері Калитки? На яку суму він обдурив Невідомого і як саме це йому вдалося зробити Як зреагував Герасим на те, що замість грошових банкнот йому підсунули звичайнісінький папір? Чи можна поспівчувати Калитці?
Я не то що, я й єврея сьогодня обманив: поки мішок розшили – дзвінок, він вийняв пачку, глянув я на неї – гроші... всередині колотиться, а сам думаю, як би його обманить; другий дзвінок – зашамотався, бере мішок, не дає... Давай гроші, каже. Слово за слово, а тут – третій; я тоді йому тиць замість п’ятьох та тільки три тисячі. Ха-ха-ха! Отак ушквар! А він, не лічивши, прямо в вагон.
Герасим (хвата пачки одну за другою, перегляда). Бумага!.. Обманив!.. Куме, він же гроші давав, я сам бачив! (Несамовито). Ха-ха-ха!.. Сто тисяч! Ха-ха-ха! С а в к а. От же збожеволіє! Куме, заспокойтесь, що з воза впало, те пропало. Герасим озирається, хватає пояс на лаві і біжить з хати. К о п а ч. Щастя маєте, що я ліг в клуні спать... Тільки сниться, щось мене по носі чирк, чирк... я рукою лапнув вгору, піймав за ногу, нога гойднулась, задриґала і вирвалась, та як захарчить. Я схопився, мов несамовитий, але зараз опам’ятався, запалив сірничок, дивлюся – і в очах потемніло! На перекладині висить Никодим.


6. Чому Роман дуже дивується, що батько вперше в житті проспав схід сонця та ще й звечора з кумом пив за власні гроші?
Домовившись з Савкою про купівлю фальшивих грошей, перевіривши їх у казначействі, Герасим запропонував «закріпити» це діло. Тому пили на справжні гроші, бо думали, що іони фальшиві. А на ранок проспали. «Погуляймо ж трохи, а увечері, куме, як смеркне – на вокзал... Я ніколи не гуляю, щоб не було підозріння. А от що: засватаю я Романа на Мотрі – буде причина нашій гульні. (Гука). Параско! Мотре! Романе! А йдіть сюди!
Р о м а н. Ого, батько сплять і досі. Чи не випили, буває, вчора! Тільки вони не охочі гулять, хіба хто могоричу поставив, а на свої не будуть пить. Від своєї, кажуть, у грудях пухне.»

7. Із якої причини і Савка, і Калитка бояться навіть на мить відійти від мішка з грішми?
Ця фраза дає відповідь на питання С а в к а. Одходить од грошей не хочеться, так би й держався за мішок. Але кожен з учасників махінації вважає, що його одурять, не мають довіри один до одного.
С а в к а. Ні, так не буде! Я знайду, де своє сховать, а ви ховайте своє. Г е р а с и м. Візьміть собі яку тисячу, бо зараз попадемось, а решту через год. С а в к а. Куме!.. Давайте моє мені... (Вийма ніж з-за халяви). Бачите? Не розпалюйте мене, бо тут вам і амінь!

8.Про що саме свідчить висновок Герасима Калитки: «Краще смерть, ніж така потеря»? Чому в читачів і глядачів ця фраза неодмінно викликає сміх?
Бо для Калитки навіть не сором, а втрата грошей – смерть. Але гроші можна заробити, а от життя не купиш.


Діалоги текстів
1. За власною ініціативою об’єднайтеся у «малу» групу знавців зарубіжної літератури, самостійно прочитайте комедію Мольєра «Скупий» і усно на наступному уроці в присутності всього вашого класу порівняйте образ головного персонажа цього твору з образом Герасима Калитки з комедії «Сто тисяч» Івана Карпенка-Карого.

2. Для естетичного задоволення самостійно прочитайте повістьфентезі Володимира Арєнєва «Порох із драконових кісток. Сезон Кіноварі» й у вигляді усного реферату ознайомте своїх однокласників зі змістом і героями цього твору. Чому в цьому творі бездуховність і людська скупість показані огидними і навіть небезпечними явищами?


Мистецькі діалоги
1. Розгляньте перше фото із сучасної постановки комедії «Сто тисяч» Київського академічного театру на Подолі. Знайдіть у тексті комедії уривок, який відповідає змісту фото, й прочитайте відповідну сцену в особах.

2. Яку сцену комедії ілюструє друге фото? Чи вдало, на вашу думку, актор Роман Халаїмов ужився у роль кума Герасима Калитки – Савки? Чому ви так вважаєте?
На фото тиха розмова – домовленість Савки та Герасима про купівлю. Р. Халаїмов добре, на 100% ужився на роль Савку. Актор повністю проникся образом свого героя, характер, поведінка, жести, міміка, хода. І фото це добре ілюструє.

3. Якби ви були режисером, якого сучасного актора ви запросили б на роль Герасима Калитки? Чому ваш вибір саме такий?
А з сучасних акторів я б запропонував Максима Коноваленка, бо його темперамент, вміння та акторське мастерство надало б успіху йому цій ролі.