сторінка 13 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Як варто розуміти вислови «добра слава», «гарна людина», «жертовний вчинок»? Чому поняття високої духовності й кришталевої чесності в усі віки були настільки важливими для представників нашого народу?
Добра слава – кажуть про людину, яка відкрита, чесна, спроможна прийти на допомогу, її діла відповідають словам.
Гарна людина та, яка не зрадить, не заздрить, допомагає, співчуває, несе позитив, мир, добробут.
Жертовний вчинок-відмова від свого комфорту на користь іншого, тобто віддати останнє, навіть пожертвувати своїм спокоєм.
Народ України вихований на поняттях: честь, чесність, родина, держава, патріот, вірність, любов. Ми люди, які не бажаємо чужого, але й свого не віддамо. Українці впевнені, що розвиток культури, мистецтва, освіти, духовності та державності може бути успішним лише на національних засадах. Для українських лицарів національне виховання було наймогутнішим рушієм, найвищим і найглибшим сенсом і змістом життя у боротьбі за волю та свободу. Ось чому поняття високої духовності й кришталевої чесності в усі віки були настільки важливими для представників нашого народу.

2. У цій пісні розповідається про кошового отамана Запорозької Січі Івана Сірка, українського національного героя. Яким постає Іван Сірко в пісні? Які порівняння вживає народ для кращого висвітлення образу свого улюбленця?
Сірко постає у пісні сильним, величним, сміливим, мудрим, досвідченим, впевненим, обережним та люблячим захисником. Його порівняно з: орлем, сонцем та місяцем.

3. Підготуйте короткий усний виступ (на 10 речень) про Івана Сірка.
Про життя Івана Сірка ходять легенди. Точно про нього даних немає. Але розповідають, що родом він з козацької слободи Мерефи Слобідської України (нинішньої Харківської області). За переказами, вже народження Івана Сірка було незвичайним – хлопчик народився з зубами, чим налякав всіх присутніх! Батько спробував виправити ситуацію, заявивши, що Іван «зубами буде гризти ворогів». Іван Сірко, надзвичайно талановитий воїн і видатний політичний діяч свого часу, здійснив близько 50 військових походів, і не зазнав жодної поразки. Воював Сірко і проти турецького султана, здобуваючи численні славні перемоги. Не дарма турки і татари називали Сірка Урус-Шайтаном і семиголовим драконом. Іменем легендарного отамана підписано знаменитий лист турецькому султану Мухаммеду IV – той саме, яке увічнив на своїй картині Ілля Рєпін! Авторитет Івана Сірка в Січі був величезний. А вважали, що Сірко – перевертень, який може перетворюватися на вовка! І що був він «великим характерником». Недарма слово «сiрко» – один з епітетів вовка. Не випадково і те, що від слова «хорт» походить назва острова Хортиці. Запорізькі козаки 12 разів обирали його кошовим отаманом – з 1659 року по серпень 1680-го, тобто до самої смерті. Після смерті отамана козаки перемагали ворогів, виставляючи вперед його відрізану руку. У 1812 році руку Івана Сірка три рази обнесли навколо зайнятої французами Москви, і доля війни була вирішена. Що міф, а що правда, вирішувати вам!

4. Битву Івана Сірка з татарами в пісні не описано, проте з тексту зрозуміло, що вона обов’язково закінчиться перемогою козаків. Чому народ упевнений у цьому? Дати правильну відповідь допоможе такий історичний факт: із п’ятдесяти п’яти битв, у яких Іван Сірко брав участь як полководець, він програв лише одну.
Сірко був настільки мудрим, далекоглядним, вмілим полководцем, це йому, мабуть, було дано Богом. Він свій талант використав на користь України, свого народу, крім того Іван був сміливим, відважним, а ще й гарним психологом, бо йому довіряли, з ним були готові йти і в огонь і у воду. Сірко всиляв впевненість, спокій, бо завжди дотримував слова.


Діалоги текстів
1. Історія свідчить, що кошовий отаман Іван Дмитрович Сірко в 1669 році організував похід козаків на узбережжя Чорного моря і зруйнував турецьке місто Очаків, добре укріплену ворожу фортецю. Знайдіть відомості про цей похід і підготуйте короткий усний виступ. Порівняйте, як описано похід козаків на турків у пісні «Гей, та то ж не грім у степу гуркотає», уривок з якої подаємо: Як набігли на татарську засаду, Крикнув Сірко на козацьку громаду: «Гей, молодці, добре бийте, рубайте, Татарву геть на боки розкидайте!» Пішли ж козаки між ордою шататься, Почала орда, як снопи, валяться. У чому головна відмінність історичного й художнього описів?

2. З допомогою вчителів української мови і літератури та зарубіжної літератури, а також учителів інформатики започаткуйте для вашого класу власний блог або створіть у соцмережі групу за інтересами про українську літературу, яку ви вивчаєте цього року у 8 класі (поезію, прозу, драму). Дотримуючись правил етики та авторських прав (указувати імена, прізвища авторів, назви творів, інформаційні ресурси тощо), систематично готуйте дописи, відгуки, пояснення тощо.


Мистецькі діалоги
1. Уважно розгляньте образ Івана Сірка на картині художниці Наталі Павлусенко (с. 13). Які художні деталі тут відіграють знакову роль? Опишіть вираз обличчя кошового отамана Івана Сірка. З чого саме стає зрозуміло, що за плечима цієї людини – великий і важкий життєвий досвід? Чому одяг Івана Сірка не є розкішним, багатим, особливим у козацькому середовищі? Чи можна цього кошового отамана вважати справжнім лицарем-оборонцем рідної землі? На основі яких фактів? Порівняйте художній образ-персонаж, виконаний фарбами й пензлем, зі словесним художнім образом, поданим у пісні, а також із тим, який склався у вашій уяві.
Знакову роль відіграють декілька деталей: серйозне обличчя, рівна, вольова, сильна постава, довгі вуса, степ широкий, приручені вовки, опущена шабля, мов після бою, а головне – яскраве світло, червоний захід сонця. Іван мав великий та важкий досвід, бо на його обличчі є тривога, задум, переживання, але водночас і впевненість, спокій, розуміння дійсності. Не любив виділятися серед козацтва Сірко, тому й одяг мав звичайний, зручний для бою та походу. Історія свідчить про його походи, визволення людей з полону, про численні перемоги і про те, що він є обраним. Йому, як кажуть сучасники, фортило. Але всього досяг він своєю працею над собою. Я вважаю, що описаний у пісні, намальований на полотні та намальований у моєй уяві образ Сірка повністю співпадає. Саме таким є наш Іван Сірко!

2. Уважно розгляньте картину сучасного художника Лео Хао «Характерник». Її зміст суголосний із українськими народними легендами про кошового Івана Сірка, що нібито народився із зубами, а в дорослому віці вмів обертатися на вовка й у такий спосіб вивідував слабкі місця оборони ворогів перед тим, як напасти на їхні укріплення. Що ви можете сказати про кольорову гаму художнього полотна? Чому вона саме така? Чи доречна для художнього полотна такого змісту? Яким постає перед вами козак-характерник? Чому в його руці шабля? Що свідчить про його фізичну силу? Хто його супроводжує? Як степові хижаки ставляться до чародійника?
Чорно-червоно-яскраво-жовто-блакитний колір відтворено на полотні. Для такого полотна це доречно, бо вечірній степ починає відпочивати, і зелена трава здається у присмерку чорного кольору. Степові високі трави огортають Сірка, який мовби закінчив тренування на шаблях, поруч та позаду знаходяться вовки. Він ними керує, ці хижі тварини стоять і слухають свого господаря, одночасно охороняючи Іван з усіх боків. Позаду Сірка заходить сонце. Його проміння просочується між фігурою вольового українця, між степовою травою, поміж фігурами вовків. Яскраве світло більш падає між шаблею та руками, мовби обіймаючи героя. Промінці затримуються на тілі Сірка і розкривають всі секрети його тіла. Воно атлетичне, натреноване, зібрані в одне ціле м’язи, напружено грають. Це тіло борця, а рука міцно тримає шаблю і ніколи її не випустить. Іван Сірко не тільки вправно тримав шаблю, він вміло керував державою, був дипломатом, вірним сином України, мабуть, володів гіпнозом, бо не дарма вовки біля нього, мов заворожені, віддано служать та допомагають. Не дивно, що в народі говорили: «Запорізький козак може обдурити самого чорта».