сторінка 137 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Де і коли народився Михайло Коцюбинський? Що ви довідалися про його дитячі роки? Чи були вони щасливими?
Михайло Коцюбинський народився 17 вересня (5 – за старим стилем) 1864 року в місті Вінниці в сім’ї дрібного урядовця. Мав Коцюбинський і батька і матір, які опікали, пестили, любили свого сина, тому дитинство було щасливим-мав батьківську любов. Найбільший вплив на формування характеру й естетичних смаків Михайлика мала його мати, Ликера Максимівна. Своєму первісткові вона співала народні пісні, розповідала казки та бувальщини. У десятирічному віці хлопчик уже сам складав пісні за народними зразками і навіть почав писати великий прозовий твір.

2. Де майбутній письменник здобував освіту? З якої причини припинив навчання в духовній семінарії в Кам’янці-Подільському?
Батько М. Коцюбинського мав невеликі заробітки й не міг належно утримувати сім’ю. Аж коли родина переїхала до міста Бара, синові найняли приватного вчителя. За короткий час він так добре підготував здібного хлопчика, що його прийняли одразу до випускного класу трирічної школи. Після закінчення школи Михайло вступив до Шаргородського духовного училища. Цей заклад давав досить ґрунтовні знання не тільки з богословських наук, а й з історії, географії, тут на належному рівні вивчали російську, французьку та латинську мови, російську та зарубіжну літературу. Майбутній письменник успішно закінчив Шаргородське духовне училище і вступив до духовної семінарії в Кам’янці-Подільському, проте через важкі матеріальні умови Михайлові не вдалося закінчити цей заклад, бо раптово осліпла мати, батько помер, тож молодші четверо дітей потребували братової допомоги.


3. Як «опікувалася» поліція майбутнім відомим українським класиком?
До того ж поліція запідозрила Михайла Михайловича в неблагонадійності й зв’язках із підпільною організацією народовольців, і проводила постійні обшуки. Під час обшуку в оселі молодого Коцюбинського знайшли виписки з «Кобзаря» Т. Шевченка з гаслами боронити народ і Україну. А ще ускладнювало долю М. Коцюбинського й те, що, оскільки у Східній Україні, яка входила до складу Російської імперії, діяли Валуєвський циркуляр та Емський указ, він надсилав свої твори для друку за кордон, до Галичини, а це поліція розцінювала як крамолу. У 1884 та 1885 роках жандарми провели повторні обшуки у квартирі М. Коцюбинського у Вінниці, проте це письменника не злякало. Він навіть поїхав до Канева і на могилі Т. Шевченка дав клятву жити й творити для народу. Поліція не припинила догляд за Коцюбинським, постійно «опікувалася» поліція, поки взагалі не заборонила йому займатися навіть репетиторством.

4. Що вам відомо про перші твори М. Коцюбинського?
Перший художній твір М. Коцюбинського – оповідання «Андрій Соловейко, або Вченіє світ, а невченіє тьма», у якому розповідається про здібного хлопчика, що дуже натерпівся в дитинстві, але таки вибився в люди. Михайло Коцюбинський надсилав до Львова для друку в дитячому журналі «Дзвінок» свої вірші («Наша хатка»), оповідання для підлітків («Нюрнберзьке яйце»), літературні казки («Завидющий брат»). Молодий письменник спілкувався з сільськими малюками, для яких у кишені завжди мав кілька цукерок, розпитував дітей про їхні ігри, працю на полі, пригоди, а на основі таких щиросердних сповідей написав оповідання для дітей «Харитя», «Ялинка», «Маленький грішник».

5. У чому М. Коцюбинський виявляв активність як громадський діяч після переїзду до Чернігова?
У 1898 році М. Коцюбинський переїхав із дружиною та сином до Чернігова, де влаштувався на посаду діловода в земстві. Як активний громадський діяч, письменник домігся виходу в Чернігові літературних альманахів, установлення пам’ятника зачинателеві нової української літератури Іванові Котляревському (1769-1838) в Полтаві. У 1903 році на відкриття монумента безсмертному авторові «Енеїди» й «Наталки Полтавки» з’їхалися митці з усієї України.

6. Коли помер і де похований письменник?
25 квітня 1913 року письменник помер. Поховали митця в Чернігові на Болдиній горі.


7. Що особливого вніс М. Коцюбинський у тему масових втеч кріпаків від панів і остогидлої панщини?
Саме Коцюбинський вивів перший у нашому красному письменстві образ жінки-втікачки, яку на шляху до волі разом із коханим могла зупинити тільки смерть

8. З’ясуйте роль Михайла Коцюбинського в літературному й громадському житті. Що про це сказав Панас Мирний?
Заслуга Коцюбинського в тому, що він сприяв, щоб про українську літературу дізналися в Європі. Його твори характеризуються глибоким психологізмом, Коцюбинський розумів потреби часу, він закликав українських письменників сміливіше звертатися до тем філософських, соціальних, психологічних, історичних. Письменник збагатив українську літературну мову. Це проявилося у використанні новаторських елементів у стилістиці й оригінальних мовних конструкцій, у манері подачі літературного матеріалу, у словотворчості. І робив це гармонійно і природно, що здавалося, що мова еволюціонує сама. Про ньогоПанас Мирний сказав: «Поліг великий майстер рідного слова, що в огненному горні свого творчого духу переливав його в самоцвітні кришталі і, як великий будівничий, виводив їх, свої мистецькі твори, повні художнього смаку, глибокої задуми і безмірно широкої любові до людей».