сторінка 22 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Хто така Маруся Чурай і авторкою яких саме народних пісень її вважають?
Історія не зберігла точних даних про дочку вбогої вдови, красуню, що мала дивовижний голос і поетичний талант, чорні брови й розкішну косу до пояса, без тями кохала Гриця. Вважають, що її перу належать пісні: «Засвіт встали козаченьки», «В кінці греблі шумлять верби», «Віють вітри, віють буйні», «В огороді хмелинонька», «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці».

2. Що ви довідалися про життя легендарної співачки? Який факт із біографії Марусі Чурай вас зацікавив найбільше? Чим саме?
Народилася у Полтаві, батько Марусі, Гордій Чурай, був людиною хороброю, чесною, правдолюбною, тож і подався на Запорозьку Січ. Брав участь у боях проти польської шляхти під керівництвом Богдана Хмельницького, потрапив у полон і був страчений. Маруся жила з мамою. Їх обох шанували в Полтаві через славного батька, а також через особливий Марусин дар складати й чудово співати пісні. Набільше цікавить кохання! Маруся та сусідський хлопець Гриць Бобренко разом виросли, покохали один одного та Гриць зрадив, покинув, бо знайшов багату наречену. З розпачу Маруся чи то сама отруїла зрадника, чи Гриць випадково випив отруту, яку дівчина приготувала для себе. Чураївну судили, але вона мовчала, та Іван Іскра, що був другом та закоханим у Марусю, не дав згубити дівчину. Він привіз листа від Хмельницького, у якому вирок страти дівчини було скасовано.

3. Думки кого з численних дослідників творчості Марусі Чурай вас особливо вразили? Михайла Стельмаха, який зазначив, що «Є прадавні скарби, що намертво лежать у землі, і є живі скарби, що йдуть по землі, ідуть від покоління до покоління, огортаючи глибинним чаром людську душу. До таких славнозвісних постатей і належить народна поетеса Маруся Чурай… Три віки ходить пісня Марусі по нашій землі, три віки любові вже подарувала дівчина людям. А попереду – вічність, бо велика любов і велика творчість – невмирущі».

4. Чому такими людьми, як Маруся Чурай, пишається весь український народ?
Бо це наша національна гордість, минуле, сучасне та майбутнє.

5. На підставі чого Олександр Шаховський порівнював талант Марусі Чурай із генієм давньогрецької поетеси Сапфо? Чи є це порівняння, на вашу думку, доречним?
Так, порівняння є доречним, тому що як і Сапфо Маруся була талановита, несла свій талант у люди, не приховувала, і також, як і давньогрецька поетеса відкритою була для простого народу. Основними рисами характеру були: чесність, відкритість, простота, духовність, людяність.

Діалоги текстів
1. Змальовуючи образ Марусі Чурай у художніх текстах, сучасні автори намагаються показати середовище, у якому жила й творила легендарна співачка. Безсумнівно, що не всі сучасники Марусі могли належно оцінити її талант. Порівняйте судження про Марусю Чурай персонажів художніх текстів:
а) Іван Іскра (за романом у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай»);
б) мати Гриця Бобренка (за повістю В. Чемериса «Маруся Чурай»);
в) Орихна Бобренчиха (за романом у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай»);
г) Богдан Хмельницький (за романом у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай»).
Скільки людей, стільки й думок, але та людина, яка бачила, відчувала серцем талановиту людину, раділа її успіхам, була на її боці. (Іван Іскра, Б. Хмельницький.). А ті, хто заздрив, або не подобалося, що піснях звучить ще правда «Грицю, Грицю – до телят, в Гриця ніженьки болять. Грицю, Грицю – до Марусі, зараз-зараз уберуся!», той тільки посилав прокльони у бік Марусі Чурай. (мати Гриця, Орихна Бобренко).

2. Полиньте думкою в історичну епоху легендарної співачки й уявіть цю дівчину. Прочитайте, як лікар і письменник Олексій Шкляревський (1839-1906) описав портрет Марусі Чурай, зроблений невідомим художником на основі народних уявлень для Григорія Квітки Основ’яненка (1778-1843): «Маруся була справжня красуня і в суто малоросійському стилі: дрібненька (тобто невелика на зріст, трохи худорлявенька, мініатюрно складена), струнка, як струна, з маленьким, але рельєфно окресленим під тонкою білою вишитою сорочкою бюстиком, із маленькими ручками і ніженьками, з привітним виразом ласкавого, матового кольору, засмаглого личка, на якому виступав рум’янець, з карими очима під густими бровами і довгими віями... Голівку дівчини покривало розкішне, чорне як смола, волосся, заплетене в густу широку косу. Чарівність дівчини довершував маленький ротик з білими, як перламутр, зубками, закритий, мов червоний мак, рожевими губками... Але при цьому у Марусі було круте, трохи випукле гладеньке, сухе чоло і трохи дугоподібний, енергійний, з горбинкою ніс». Порівняйте цей портрет із тим, що постає у вашій уяві. Що спільного, а що відмінного ви помічаєте? Який портрет вам більше подобається: словесний чи витворений вашою уявою? Чому саме?
Моя уява майже схожа з описом О. Шкляревського, але трохи різниця, яка полягає в тому, що я Марусю уявляю високою на зріст, кремезної статі,, стрункою, а ще на шиї у неї намисто червоного кольору, у косу вплетена синя стрічка, сорочка вишита яскравими маками та барвінком. Звичайно мій портрет мені більш подобається, бо це моя уява та думки.

Мистецькі діалоги
1. У 2000 році було випущено поштову марку «Маруся Чурай». Уважно розгляньте зображення й аргументовано доведіть естетичну цінність чи явні хиби у трактуванні образу Марусі Чурай. Чим вам подобається зображення співачки на марці, а які другорядні деталі ви б змінили? Чому саме?
Якщо марку випущено, то значить одобрено. Та на мій погляд, можна дещо змінити в оформленні. Я додала стрічку або вінок на голову дівчини, бо за звичаєм дівчина повинна була носити це вбрання.

2. Розгляньте фото епізоду з вистави за мотивами роману Ліни Костенко «Маруся Чурай». За романом, Гриць посватався до місцевої багачки Галі Вишняківни, чим зрадив Марусю, яка місяцями вірно чекала його з походів, але перед самим весіллям із Галею прийшов перепрошувати Чураївну, вважаючи, що нічого страшного не сталося й усе ще можна змінити, навіть відгуляти весілля з Марусею, а не з Галею. Чи пробачили б ви Бобренка, якби опинилися самі або ваша сестра на місці зрадженої ним Марусі? Чому? Свою відповідь обґрунтуйте.
Ні, не пробачила, тому людина немає ніякого розуміння моралі. Для нього кохання, вірність, повага-це пустий звук. На таку людину, легковажну, не можна опиратися, не можна довіряти. Якщо зрадив один раз, зрадить і вдруге, і втретє.. Я б і на місці Вишняківни, після почутого, що Гриць ходив до Чураївни, не прийняла, не пробачила б.

3. У відповідь на Грицеві перепросини й пропозицію стати його дружиною у романі Ліни Костенко Маруся заявляє: Це ж цілий вік стоятиме між нами, А з чого ж, Грицю, пісню я складу?! Уявіть, що ви сидите в партері театру й перед вами розігрується дія, яку бачите на фото, і звучать саме ці Марусині слова. Про яке небуденне явище своєю відмовою, докором легендарна авторка пісень вела мову? Як ви думаєте, Бобренко зрозумів, щó саме Маруся мала на увазі? Чому для Марусі Божий дар створювати геніальні пісні – значно важливіший, аніж власне сімейне щастя? Чи могла б Чураївна створювати пісні, якби погодилася на умовляння й таки вийшла заміж за Гриця, адже дівчина любила його до самої своєї смерті?
Думаю, що звістку про зраду дівчина/хлопець отримує не кожного дня, тому це небуденне явище. Зрада, дійсно, буде стояти цілий вік між Марусею та Грицем, а пісня йде з душі: коли радість і щастя – мотив веселий, жартівливий, а коли біль, гнів, то й мотив відповідний: туга, сльози, зневіра. Думаю, що Гриць зрозумів Марусини слова, крім того, він також зрозумів, що пісня, вона не зрадить, бо це є душа людини, душа Марусі. А якби Маруся вийшла заміж за Гриця, то зрадила б саму себе, все життя було б у муках від цього.