сторінка 255 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Під арештом опиняється не лише Вітько, а й Петро. Чому? Як ви сприймаєте вчинок Білого?
Петро опинився під арештом, бо він теж винен у цій справі. Але хлопця використали, бо Петро думав, що дуель – гра, Галя теж дала йому завдання – полоти кукурудзу, а потім відпустила додому без надії. А я дійшло до стосунків Петро-Вітько, Петро зразу зрікся свого кохання.

2. Чи насправді була причина для поєдинку між Вітьком і Петром? Як ви розцінюєте вміння Галі спонукати закоханих хлопців виконати замість неї важку роботу?
Причини не було, але Вітько про це не знав, а Петро не повідомив. А Галя – молодець, бо вдало перевірила закоханих, на що вони здатні за ради неї!

3. Дільничий міліціонер справді збирався прочитати хлопцям лекцію щодо їхньої поведінки?
Мабуть, так, але ця лекція несла б не тільки про їхню поведінку у коханні, а у використанні та наслідки «кохання».
Зброя – це небезпечно.

4. Про що свідчить прихід Галі до заарештованого Вітька? Як поставився дільничий міліціонер Причепа до приходу дівчини?
Галі був не байдужим Вітько. Дільничий це зразу підмітив, тому відпустив хлопців, щоб Галя прочитала їм лекцію.

5. Яким чином Федько виявив себе як вірний друг і рятівник заарештованого Вітька?
Федько хотів зробити підкоп і звільнити Вітька.

6. Яка в селі була реакція на дуель і чому авторитет Вітька в очах односельців виріс?
Врятували чаплівські дівчата. Вони гуртом витягли Вітьку на високий та почесний п’єдестал «справжнього чаплівського мужчини» і ставили в приклад хлопцям.

7. Що стало причиною згоди Галі піти з Вітьком у кіно?
Галі Вітька подобався, але й спрацювала слава про справжнього закоханого Вибравши вільну від слави хвилину, Вітька запросив Галю Козачок у кіно. І (о радість!) дівчина, ледь зарожевівши, погодилася. Шаріючи, опустила над темними бездонними озерцями очей пухнасті вії. Вони злегка тріпотіли, бентежно й призивно...

8. Як саме ви розцінюєте бажання Вітька в очах Галі виглядати героєм?
Поки Вітько чекав на Галю, він мріяв та уявляв рідні ситуації, де він рятує дівчину: від собак, від лева, від ведмедя, від снігової людини. « На Галю зграями кидались леви, підступно повзли чорні пантери й рикали тигри, важкою ступою сунули африканські слони, звивалися бразильські пітони, скрадалися дивізії кащеїв, ескадрильями налітали баби-яги, повзли семиголові гідри; на беззахисну дівочу голову, до всього, обрушувалися урагани й тайфуни, під ногами в неї провалювалася земля, а в небо шугали вулкани, і, користуючись бідою, з ножами в зубах повзли ще й пірати! Левада гуркотіла, ревла, вила, гула, стугоніла, тріщала, тряслася... Непереможний Вітька Горобець, мов той демон, носився в скаженій круговерті й виносив Галю на руках...

9. Чому біля коханої дівчини Вітько розгубився й невлад завів бесіду про дощ?
– Добрий вечір, орлику!.. Вона підходила до нього, струнка й висока, в білому-білому платті, зашаріла від швидкої ходи, а очі сяяли ніяково й радо. – Здрастуй, Галю, – опам’ятався нарешті хлопець. Ходили поміж вербами, і Вітька розгублено мовчав, бо не знав, як поводитись і що говорити. Галя, схиливши голову набік, задумливо перебирала в руках квіти. Не знаючи, що робити Вітько придумав розмову про дощ.

10. Федько порадив другові обов’язково у присутності Галі палити цигарки, щоб виглядати дорослішим і знервованим від любовних почуттів. Вітькові треба було це робити?
Він не курив і терпіти не міг їдкого тютюнового диму. Але всезнаючий Федько авторитетно заявив, що всі закохані неодмінно смалять цигарку за цигаркою у всіх романах, повістях, кінофільмах, бо диміння – то ознака благородного хвилювання. Подавивши в собі огиду до тютюну, Вітька запалив цигарку, затягнувся і хрипло закашлявся…

11. Хто був палієм бабусиного тину? Чи здогадувалася про це Галя? Чи знав Вітько? Чому?
Вітько тихцем за спиною викинув недокурену цигарку і сапнув свіжого повітря. Трохи полегшало. Та не зробив після того й десяти кроків, як позаду почувся відчайдушний жіночий вереск: – Рятуйте!!! Якась трясця підпалила!!! Вітька сполошено оглянувся. Біля двору бігала язиката Пріська Деркач, прозвана в селі за довгий язик Тиліхвоном, і, б’ючи об поли руками, лементувала: – Пужар!.. Горю!.
Тільки тоді Галя розшукала у натовпі Вітьку. – Ой, який же ти замурзаний! – сплеснула руками. – І вуха у сажі, герою ти мій сміливий, орлику відважний! Ти, мов той лев, накинувся на вогонь. Галя не догадалася, або зробила вигляд, що не догадалася, хто підпалив тин.

12. З якої, на вашу думку, причини Федько виявився свідком першого поцілунку закоханої пари? Як пояснював Вітькові свою небажану для друга та його дівчини присутність?
– Ти чого тут? – сердито запитав… – О восьмій вечора передавали по радіо, що з пересувного звіринця в Одесі вискочив лев і його вже три дні не можуть спіймати. – Так де ж та Одеса, а де Чаплі? – засміялася Галя. – Тисяча кілометрів. – Еге, – недовірливо відповів Федько. – Хто знає, що стукне звіряці в голову… Ні, ви вже собі цілуйтеся, а я постою на варті. Вдруге поцілувати Галю Вітька вже не відважувався. Кляв працівників звіринця, що так необачно проморгали в Одесі лева. Довелося під охороною Котигорошка повертатися в село.


13. Дайте оцінку подіям, які розвивалися під час перегляду фільму. Як ставляться закохані й сам автор до кінокартини про піратів?
Кінокартина про кохання та пригоди, вона повністю нагадувала пригоди Вітька та його кохання. На фільм про кохання пішли Вітька та Галька. Дії розгортаються динамічно, романтично, хвилююче, безстрашно, красунню рятують, а нагорода – поцілунок. Наші ж закохані сиділи напружено, уявляючи себе героями картини, але найцікавішу мить, на яку чекали всі у залі, порушив звук будильника, що був у кишені Вітька.

14. Доведіть, що Федько також мріє про кохання.
Дивлячись на свого друга, перечитуючи книжки, Федько теж мріє про кохання, десь підсвідомо, він ще не знайшов своєї «Галі», але здатен на палке почуття. Його листи до Галі від ім’я Вітьки, серенада, дуель, присутність при поцілунку, сватання-доводить, що хлопець хоче бути закоханим.

15. Дайте свою оцінку культурі спілкування закоханих підлітків.
Культура поведінки підлітків. Вона проста, сором’язлива, чиста та відверта. Хоч і є у Галі нотка – використати своїх залицяльників, але на селі так і перевірялися хлопці, бо важка робота, чим швидше зробиш, тим швидше будеш вільний від неї. Якщо хлопець погоджується – значить кохає, а ні – на ні – буде ні!

16. Завершальні розділи повісті – «Народні прислів’я про кохання» й «Турецький мисливець» – надумані, адже свататися до дівчини в чотирнадцять років жоден хлопець не буде. Проте на основі тексту доведіть, що Котигорошко поданий як людина з яскравою творчою уявою, а Вітько – як романтик.
Дійсно, Котигорошко – творча людина, бо наскільки чітко та по сходинках було розіграно обряд світання. Хлопець пригадав всі подробиці, або знайшов у літературі. Він вдало розповів і про козака – мисливця, і про голубу куницю, і про буханець хліба не забув! Розповідав, як у театрі грав, так, що мати Галина не наважилася підняти його на кпини прилюдно, але все ж таки натяк – гарбузове насіння – підкинула. А Вітько – романтик, бо тільки романтична людина здатна бачити красу своєї дівчини: І сталося чудо: якийсь особливо меткий і голосистий цвіркун заспівав у Галиних косах. Він співав, заливався, він тріщав, кричав у дівочому волоссі, і Галя стояла зачарована. І Вітька застиг зачарований, трепетний, бо також боявся дихнути й жмурився, боячись радісними блискучими очима стривожити співака. Відчув себе найщасливішою людиною. Розумів, що не кінолицарю треба заздрити, а хай той лицар заздрить йому, Вітьці Горобцю, бо не у косах його принцеси, а в Галі Козачок заливається цвіркун, і не принцеса, а Галя – найчарівніша дівчина в світі. Од радості й щастя, що переповнювали його вщерть, хлопець стиха дзвенів юним сміхом.»

17. Детально розкажіть про сватання від імені Вітька, Галі або від імені її мами. Чому оцінка сватання й Федька у ролі свата цими персонажами буде різною?
Оцінка буде різною, бо кожен буде не тільки говорити, а бачити це дійство із свого боку, висловлювати свою точку зору та давати відповідь. Вітько буде говорити, що кохає, пропонує руку, серце, плече, будуватиме плани на майбутнє. Галя – повинна дати відповідь: так або ні, пояснити чому або не пояснювати. Мати ж дати згоду, домовити про весілля, оглядини, а якщо ні-також є свій діалог, у якому розповідається з натяками на відмову.

18. Опишіть матір Галі Соломію Кіндратівну. Як ви розумієте її слова: «Думала, дитина... А вона вже куниця...»? Чи справді закоханість означає, що дитина стає дорослою?
Це мудра, досвідчена, добра, розумна жінка, яка водночас побачила, що її дочка дорослішає, стає красунею, жінкою, на яку починають задивлятися хлопці. Бо за дитиною мисливець не приходить, а за куницею – так.

19. Розділ «Ой співали цвіркуни, заливалися...» – найліричніший у повісті. Доведіть це. Чому цей розділ закінчується гіперболою: «І здригнулась планета Земля...»?
Від кохання здригнулася Земля, весна, радість, нове життя, зміни на краще.

20. Яким чином проявляється авторська позиція у творі? Знайдіть у «Літературознавчому словничку», поданому в розширеному варіанті підручника під QR-кодом, визначення терміна «авторська позиція».
Під поняттям „авторська позиція“ розуміємо концепцію художнього тексту, ставлення автора до своїх героїв, виражене у змісті самої назви твору, в портретах героїв, в їхніх думках і почуттях, у композиції, в символіці, в описах природи, а також безпосередньо в оцінках письменника


21. Поміркуйте, чи засоби сміху допомагають краще розкрити образи Вітька й Федька. Підтвердіть свою думку цитатами.
Без засобів сміху не було б такої повісті. Вона б була пісною, не цікавою. Хлопці, романтичні, добрі, мають чисте почуття кохання, намагаються зробити піднесено компліменти, сором’язливі.
– Як завжди перед смертю... – по-філософському каже Федько. – Носа не вішай… Коли раптом що... ну, вгепають тебе, всі будуть казать, що він ішов з гордо піднятою головою в свою останню, так сказать, путь.
– Дихай, орлику, свіженьким повітрям, – ласкаво запрошує Галя. – У дворі воно ще свіжіше. Тільки не стій так рівно, а то мені аж страшно стає. Сідай.
«Дамі серця мойого. Найпрекраснішій серед найпрекрасніших Галі Козачок од Вітьки Горобця любовне посланіє. О Богине!.. Доношу до Вашого відома, о найпрекрасніша серед усіх Дів вашого району, що я безтямно і до смерті закохався у Ваш образ і гину без Вас, як гине мандрівник у пустелі без краплини живлющої й зцілющої водички...»
– Добре, звеличу її в масштабах усієї землі! – охоче погодився Федько. – Мені це нічого не коштує. Слухай далі: «О мадонно!.. Ваші очі сяють для мене, як дві зорі серед мороку ночі, а Ваші губи – морські корали, а Ваші дрібні зубки – як два разки дорогого намиста, а шия у Вас лебедина, стан Ваш гнучкий, як тополя, мова – як спів струмочка весняного, як спів соловейка на вранішній зорі, а посмішка Ваша – як теє яснеє сонце! Прохаю Вас, розтопіть своєю посмішкою кригу моєї самотності, зігрійте моє одиноке серденько...»


Діалоги текстів
1. Як і в творі Ніни Бічуї, в повісті В. Чемериса події відбуваються в середині 60-х років минулого століття. Чому ж герої цих українських прозаїків і їхні юнацькі проблеми дуже цікаві й актуальні для вас зараз, якщо від того часу минуло понад п’ятдесят років? Чи в любовних почуттях юних за такий великий проміжок часу відбулися якісь зміни?
У любовних почуття проміжку часу немає. Проблеми вірності, відданості, закоханості, здатності перевіряти свої почуття були, є і залишуться. Змінюються міста, мода, природа, але кохання – ні!

2. Зіставте першу любов героїв повісті «Шпага Славка Беркути» Ніни Бічуї з почуттями закоханої пари в щойно прочитаному творі «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання».
У повісті «Шпага…» кохання виглядає серйозним, вихованим, ніжним, відданим, герої здатні постояти один за одного. А от «Вітька +» тут більш гумор, нещирість, навіть друзі вигадують кумедні ситуації, а кохана використовує, як робітничу силу. Могла б просто попросити про допомогу, а не використовувати хлопців.


Мистецькі діалоги
• Розгляньте картину українського художника Миколи Пимоненка «Свати» й доведіть, що народний обряд сватання великою мірою відбувався саме так, як його намагався відтворити Федько.
Федько майже відтворив обряд сватання
Сват змовк, стомлено сопучи та спідлоба чорними очима поблискуючи… Галя так знітилась, що не знала, що й діяти. Жарт це чи серйозно?..
А гарно виспівує цей Федько. Ну й утнув же!..
– То що відповіси, голуба кунице? – звернулася до неї мати.
– Чому мовчиш?
– Облиш свої витівки, Федько! – випалила дівчина і почервоніла…
– Буду я заради жартів купляти в сільмазі білу хлібину за двадцять дві копійки, коли є за шістнадцять.
– Дорога далека, то білий хліб не завадить, – розсудила мати. – А що ж це ви, мисливче, забули сказати про вашого князя?
– Та це Вітька Горобець! – відповів Федько. – Він, правда, не князь, але хлопець – о! То віддасте за нього свою куницю?
– Як вам, свате-мисливцю, і сказати? – задумалась мати.
– Я ж не корову у вас купую. Народна мудрість ясно з цього приводу говорить: любиш – так женись!.. Мати спершу ніби й погодилась.
– А ви самі бачите, як розгубилась наша куниця. Дайте нам часу гарненько обдумати ваші слова… Та років отак через десяток і приходьте.