сторінка 26 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Доведіть, що «Віють вітри, віють буйні» – пісня про кохання.
Не поможуть сльози щастю
– Серцю легше буде!
Хто щаслив був хоть часочок,
Повік не забуде!
Тяжко жити без милого
На чужій сторонці!
До кого я пригорнуся,
І хто приголубить
– Коли нема того тута,
Який мене любить!
Полетіла б я до тебе,
Та крилець не маю:
Сохну, в’яну я без тебе,
Всяк час умираю.

2. Якою ви уявляєте ліричну героїню цього твору? Чому вона гірко тужить? Яким є її почуття?
Невелика на зріст, струнка, худорлява дівчина, з довгуватим обличчям, великими блакитними очима, тонкими чорними бровами, прямим носиком, пухкими губами, блідими щоками. У сірій сорочці з вишитими на рукавах васьками, підперезана поясом, вишитим червоними нитками. Каштанове волосся, уплетено у товсту важку косу, на голові червона стрічка. Милого немає вже довго поруч-пішов на заробітки, звістки немає, серце розривається, бо думки рояться у голові недобрі. Дівчина у розпачі, сльози навертаються кожної хвилини, сум, печаль та журба – її друзі.

6. Чи поділяєте ви думку ліричної героїні, що «Без милого долі нема, / Стане світ тюрмою»? Можливо, ці слова варто вважати лише метафорою і сприймати тільки в переносному значенні? Обґрунтуйте свою думку.
Якщо кохання раз і назавжди, якщо дівчина / хлопець однолюб, то саме так і є. Для декого, хто на життя дивиться з іншого ракурсу, може бути цей вислів метафоричним.

7. Яку роль у пісні «Віють вітри, віють буйні» відіграють паралелізми, сталі епітети, порівняння? Проаналізуйте кожен із художніх засобів, наводячи приклади з тексту.
Паралелізм –
Чи щаслива та билинка,
Що росте на полі?
Що на полі, що на пісках,
Без роси, на сонці.
Епітети: «Щаслива билинка», «люте горе», «тяжко жити».
Завдяки художнім засобами зміст пісні набуває чарівності, милозвучності, ми бачимо характер героїні, її почуття, її нелегке життя без коханого, тобто повністю занурюємося у світ головного героя.


Діалоги текстів
• Знайдіть у бібліотеці п’єсу Івана Котляревського «Наталка Полтавка» й порівняйте арію Наталки з першої яви першої дії з піснею «Віють вітри, віють буйні», наведеною в цьому підручнику. У чому полягає спільність, а в чому – відмінність між цими двома варіантами пісні? Використовуючи інтернет, знайдіть запис опери Миколи Лисенка «Наталка Полтавка» й колективно прослухайте та обговоріть арію «Віють вітри, віють буйні...» головної героїні.

Мистецькі діалоги
• Розгляньте репродукцію картини Миколи Пимоненка «Українська ніч. Побачення». Доведіть, що художнє полотно виконане в дусі народних уявлень про велику любов між козаком, який постійно бере участь у важких і небезпечних воєнних походах, і вірною йому дівчиною. Як ви думаєте, нареченій козака близька пісня «Віють вітри, віють буйні», створена Марусею Чурай? Чому? Які барви домінують на картині? Доведіть, що ніч місячна, хоч художник не змальовує нічного світила на небі.
Таємне нічне побачення. Дівчина сором’язливо опустила очі, а козак палко хоче її пригорнути, поцілувати, не випускати з міцних обіймів. На обличчі у дівчини посмішка, хлопець теж радіє зустрічі. Поруч молодят стоїть кінь-вірний друг козака. Це вказує на те, що хлопець приїхав ненадовго, можливо, лише на годину, бо кінь не прив’язаний до паркану. Бог почув молитви та побачив сльози дівчини: Де ж ти, милий, чорнобривий? Де ти? Озовися! Як без тебе я горюю – Прийди подивися!-її мрія здійснилася. На деякий час серце нареченої боліти перестане – милий поруч! На картині домінують темні барви: чорний, зелений, бордовий, коричневий, бо це ніч. Але частина картини висвітлена, бо місяць-друг закоханих, робить свою справу, хоч його не видно. Перед нами хата у яскравих світлих кольорах, за хатою садок майже темною плямою розбігся, падає тінь від явору на дорогу, кущі квітучої калини освітлені промінцями нічного господаря. А закохані теж як на долоні, завдяки місяцеві ми бачимо їхні обличчя, постаті, рухи та щасливі посмішки.