сторінка 27 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Пісня «Ой не ходи, Грицю...» суттєво відрізняється від інших пісень, авторство яких приписують Марусі Чурай. Чим саме? Свої висновки підтвердіть цитатами з Марусиних пісень.
Маруся Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці
Бо на вечорницях дівки-чарівниці
І варіант
Одна дівчина чорнобривая
– Та чарівниченька справедливая.
ІІ варіант
Котра дівчина чари добре знала,
Вона ж того Гриця та й причарувала.
Інша дівчина чорнобривая,
Та чарівниченька справедливая.
Маруся. Котра дівчина чорні брови має
То тая дівчина усі чари знає
І варіант
В неділю рано зілля копала, А в понеділок переполоскала. Прийшов вівторок – зілля варила. А в середу рано Гриця отруїла
У неділю рано зіллячко копала
А у понеділок пополоскала
Прийшов вівторок зіллячко зварила
А в середу рано Гриця отруїла
Розбіжності виділено жирним та курсивом.

2. Як у пісні показано підготовку до отруєння Гриця? Чому процес виготовлення отрути змальовано настільки детально? Чи вважаєте ви зраду дівчини вагомою причиною для помсти? Поясніть зміст вислову «Жаль ваги не має».
Підготовка була ретельною та послідовною, щоб зілля спрацювало. Авторка, думаю, хотіла не просто показати свою ненависть до зрадника, а можливо, насолоджувалася процесом виготовлення помсти. Для Марусі, яка з не з одного походу чекала Гриця, яка вже була нареченою не один рік, яка б мала вже мати дітей, це було дуже боляче. Молодші дівчата виходили заміж, мали родини, дітей, а над неї «перезрілою» дівчиною кепкували. Людська думка теж зіграла свою роль. І тому жаль переважив у бік Марусиної образи. Вона так вирішила проблему невірного нареченого зрадника, який на все село образив її.


3. Як ви вважаєте, страшний Марусин вчинок можна виправдати чи ні? Аргументуйте відповідь.
Марусин вчинок з одного боку виправдати не можна, бо Бог дає і забирає життя. Маруся здійснила вбивство. Але на цей вчинок підбив, підштовхнув, підвів її сам Гриць та людська думка. Як кажуть: диму без вогню не буває. Отже, Марусю можна і виправдати і можна засудити.

4. На основі художніх засобів визначте, як до своєї ліричної героїні ставиться авторка пісні? Якими епітетами наділена дівчина, що отруїла Гриця? Чи є в пісні осуд за злочин? Ким саме він висловлений і за яких обставин? Визначте ідею цього твору.
Авторка на боці своєї героїні, бо героїня вона сама, осуду у неї немає, бо Нехай Гриць разом двох не кохає!
Нехай не буде ні тій, ні мені,
Нехай достанеться Гриць сирій землі!
Оце ж тобі, Грицю, я так ізробила,
Що через тебе мене мати била!
Оце ж тобі, Грицю, за теє заплата
– Із чотирьох дощок дубовая хата!
Епітет добрала авторка до героїні: дівчина чорнобривая – Та чарівниченька справедливая. У пісні все ж таки простежується осуд дії дівчини, це її мати, яка била дочку за Гриця.
Ідея: засудження зради в коханні.

5. Яка з пісень Марусі Чурай вам найбільше припала до серця? Чому саме?
«Ой не ходи, Грицю..» Пісня ця -незвичайна. У ній поєдналося лагідне попередження коханого, який так боляче вразив дівчину, і слова помсти. Зраджена Маруся намагається виправдати себе, проте розуміє, що вчинила... Слова, звернені до матері, свідчать про глибоку образу, біль, вражене самолюбство, ревнощі. Немає в них лише каяття – горда козачка не вибачила зради, вважаючи її за найтяжчий гріх попри страшну образу, завдану дівчині, вона продовжує любити свого Гриця – щоразу називає його лагідними найменнями. Внутрішня пристрасть, сконцентрована в кожному рядку, чітка сюжетна лінія пісні роблять її неповторною.
Мистецькі діалоги
• Уважно розгляньте репродукцію картини російського художника Василя Тропініна «Дівчина з Поділля». За рисами обличчя подолянки доведіть, що в дівчини лагідна й поетична душа. Який жест свідчить про сором’язливість героїні? Чи здатна така юнка на велике кохання? Поміркуйте, чи тонко розуміє вона народні пісні про любов. Чому ви так вважаєте?
У дівчини довге обличчя, мрійливі, замислені очі, у яких спостерігається туга або закоханість, нестерпний біль за кимось. Вона закохана, можливо, зараз перед нею стоїть саме той, хто полонив її серце. Хлопець говорить їх про кохання, але дівчина соромливо прикриває обличчя рукою, її ледь помітна посмішка все ж таки дає надію на стосунки з хлопцем. Думаю, що дівчина давно вже сильно закохана, але не може видати себе, і це несе ще більшу муку у серце. Кохання дівчини спалахнуло від разу, і вилилося у пісню, а кожна пісня про козака, похід, війну, геройські битви-то образ коханого.