сторінка 56 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. На думку літературознавців, вірш «Мені однаково, чи буду...» – одна з найдовершеніших Шевченкових поезій із циклу «В казематі». Як ви думаєте, чому? Свою відповідь аргументуйте.
Ліричний герой твору передбачає своє близьке й далеке майбутнє, він не боїться жодних життєвих випробувань, але думки про майбутнє України й рідного народу як патріота бентежать його душу. Герой Т. Шевченка не може дати приспати ворогам український народ, дозволити недругам посягнути на сокровенне – мову, душу нації, землю предків, історію, тому вступає у боротьбу. І його зовсім не турбує, що про нього скажуть нащадки, але турбує доля України.

2. На основі тексту доведіть, що поезія містить найвищий прояв патріотизму. У чому він полягає?
Мені однаково,
чи буду Я жить в Україні, чи ні.
Чи хто згадає, чи забуде
Мене в снігу на чужині
– Однаковісінько мені
Та не однаково мені,
Як Україну злії люде
Присплять, лукаві, і в огні
Її, окраденую, збудять…
Ох, не однаково мені


3. Хто зображений в образі сина? Як ліричний герой поезії, що асоціюється із самим Т. Шевченком, ставиться до цього персонажа й чому не потребує від нього хвали й слави? Чого ж саме від сина, сукупного символічного образу наступних поколінь українців, вимагає поет?
В образі сина змальовані символічно нащадки. Чи буде вшановувати той син пам’ять про ліричного героя, герою байдуже, а от чи жити він, син, буде на вольній землі чи ні, ліричному герою неоднаково. І вимагає поет від нас, нащадків, відстоювати права свої на свободу та незалежність, на мову та соборність.

4. Як ви думаєте, чи актуальна ця поезія Кобзаря для наших сучасників? У світлі яких політичних та історичних подій – особливо?
Поезія Кобзаря була, є і залишається актуальною не тільки для наших сучасників, а для майбутнього покоління, особливо у світлі подій Росія – Україна, особливо 24.02.2022 р., але починаючи ще 21.11.2013 р. Майдан.

6. Чи можна поезію «Мені однаково, чи буду...» віднести до медитативної лірики?
Так, можна, бо у цьому вірші присутні мотиви медиативної лірики:роздуми ліричного героя про пережите чи навіть передбачене автором як неминуче випробування морального характеру, філософські узагальнення про особисте життя, талант чи долю.