сторінка 59 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Коли і в якій сім’ї народилася Лариса Косач? Якими були умови для духовного розвитку дітей у цій родині? У якому віці Леся навчилася читати, грати на фортепіано, вишивати?
Лариса Петрівна Косач народилася 25 (13 – за старим стилем) лютого 1871 року в Новограді-Волинському. Мати Олена Пчілка була дитячою письменницею, колекціонувала вишивку, збирала усну народну творчість а батько дійсний статський радник, повітовий маршалок. Леся виховувалася в інтелігентній заможній сім’ї, де в повазі були і художня книжка, і наука. Леся навчилася читати у 4 роки, грати на фортепіано – 5, вишила батькові сорочку у 8 років.

2. Що ви можете розповісти про перші спроби творчості Лесі та її брата Михайла?
Мати залучала дітей до перекладацької справи. Вони переклали українською мовою твори Миколи Гоголя «Вечори на хуторі біля Диканьки», «Пропала грамота» і «Зачароване місце». Книжка, до якої ввійшли ці переклади, побачила світ у Львові в 1885 році. Перекладачі підписалися оригінальними псевдонімами: Михайло Обачний та Леся Українка.


3. Де виходили друком збірки віршів Лесі Українки? Як зустріла критика появу нового автора?
У березні 1893 року за сприяння Івана Франка у Львові вийшла Лесина перша книжка віршів «На крилах пісень». Критика схвально відгукнулася на прихід у літературу талановитої авторки.

4. Які віршовані драми вважають вершинами творчості Лесі Українки?
У 1910 році письменниця опублікувала патріотичний твір «Бояриня», у якому в образі Оксани Перебійної вивела сильну духом і помислами українську жінку, яка на чужині боронила рідний край у найтяжчі роки його занепаду, що настали після Переяславської ради. Друга драма «Лісова пісня», написану на основі народних повір’їв і неперехідних морально-естетичних цінностей українців, теж викликає захоплення читачів.

5. У яких вчинках поетеси особливо виразно виявився патріотизм Лесі Українки і її щира турбота про збереження народних скарбів?
Леся Українка жертвувала своїм здоров’ям. Жінка віддала всі зібрані на це родиною кошти для організації експедиції для запису народних дум. Коли в 1909 році в Києві було поставлено на сцені драму Лесі Українки «Блакитна троянда», гонорар за цю постановку авторка віддала на спорудження пам’ятника Тарасові Шевченку.

6. Прокоментуйте оцінку Лесі Українки Сергієм Єфремовим.
Сергій Єфремов влучно дав характеристику Лесі Українці як людині, і як письменниці, і як борцеві за надбання народу, і як патріота своєї держави.


7. Скільки років прожила Леся Українка? Як ви вважаєте, чому за таке коротке життя їй вдалося зробити дуже багато?
Леся прожила 42 роки, але зробила багато. Я вважаю, що все залежало від її характеру, темпераменту, розуміння дійсності, рівня освіти та виховання, яке отримала дівчинка, а ще від кола, у якому вона виховувалася. Адже приклади дуже відомих стрижневих українців були у неї перед очима, вона з ними спілкувалася, вела диспути, висловлювала свою точку зору та мала на це оцінку. З чотирьох років дівчина мала бажання знати та вміти більше, а це ознака «живої людини», яка несе запал і для інших. А хвороба, про яку добре знала та розуміла Леся, підштовхнула зробити більше, втілити задумане раніше. Крім того, від пекучої болі праця відволікала письменницю. Своєю поезією Леся боролася із хворобою.

8. З якою метою Олена Пчілка дібрала для своєї дочки такий відповідальний псевдонім?
У юності Ольга Петрівна заприсяглася, що все, до чого придатною буде сама, що злеліє під материнським серцем, випестує світлим духом своїм, – служитиме Україні, народові українському передусім. У такий спосіб письменниця свідомо «запрограмувала» народити й виплекати потужні таланти для служіння українському народу

9. Порівняйте ставлення до своїх талановитих дітей батьків Тараса Шевченка, Івана Франка та Лесі Українки. Чи так, на вашу думку, повинні опікуватися майбутніми талантами сучасні сім’ї? Чому?
Не можна рівняти ці родини, бо Леся народилася у родині дворянській освіченій, де батьки були впливовими людьми, розумілися на культурі, продовжували традиції сімейні і тому виховання було на високому рівні. Іван Франко народився у родині заможного коваля, тобто теж був вільним, а освіту отримав завдяки вітчиму. Шевченківська родина була з кріпаків, які про письменність не могли навіть і мріяти. Тарас повинен був пасти ягнят, працювати у полі, виконувати будь-яку роботу, аби пан був задоволений. Тобто умов родина Шевченка для розвитку Тарасового таланту не мала. Сучасні сім’ї мають зараз всі умови для розвитку здібностей своєї дитини, але й зараз залишаються байдужі до цього, хоч мають умови.