сторінка 60 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Чи любите ви весну? Чому?
Немає, мабуть, людини яка б не любила весну. Чи можна залишатися байдужим, коли пригрівають перші промінці, біжать струмочки по пагорбах, дорогах, коли теплий вітерець розвиває твоє волосся, пестить твої очі, щоки, ніс? А як пахнуть перші квіти! Вони несуть радість очам, піднімають настрій, спонукають будувати плани на майбутнє.

2. Як описано настання весни і пробудження природи в цьому вірші? Відповідаючи, використовуйте цитати з твору Лесі Українки. Контрастною чи співзвучною до настрою ліричної героїні виступає природа в поезії «Давня весна»?
Вона летіла хутко, мов стокрила, За нею вслід співучії пташки! Все ожило, усе загомоніло –Співало все, сміялось і бриніло, Дарунки всім несе вона, ясна, Прилинув вітер, і в тісній хатині Він про весняну волю заспівав, А з ним прилинули пісні пташині, І любий гай свій відгук з ним прислав. Природа виступає контрастною до настрою ліричної героїні.


3. Зачитайте рядки, де сказано про вдячність ліричної героїні весні.
Моя душа ніколи не забуде Того дарунку, що весна дала; Весни такої не було й не буде, Як та була, що за вікном цвіла.

4. Чи можна цей вірш вважати автобіографічним? Чому ви так думаєте? Знайдіть відповідність між певними поетичними рядками й фактами з життя Лесі Українки.
Вірш автобіографічний. Весна – це для героїні ще один рік життя. Героїня вважала, що її життя закінчується.
Співало все, сміялось і бриніло, А я лежала хвора й самотна. Я думала: «Весна для всіх настала, Дарунки всім несе вона, ясна, Для мене тільки дару не придбала, Мене забула радісна весна». Але ні, Бог змилувався і дав ще весну! Ні, не забула! У вікно до мене Заглянули від яблуні гілки, Замиготіло листячко зелене, Посипались білесенькі квітки. Хвороба відступила і Леся ще мала можливість займатися віршуванням.

5. На яких художніх деталях акцентує увагу читачів авторка в першій строфі?
Була весна весела, щедра, мила, Промінням грала, сипала квітки,-опис весни-життя.

6. Випишіть із вірша всі метафори і поясніть, як вони впливають на змалювання пейзажних картин авторкою.
весна промінням грала, сипала квітки, Вона летіла, Все ожило, усе загомоніло. Співало все, сміялось і бриніло, Дарунки всім несе вона, Мене забула радісна весна». У вікно до мене Заглянули від яблуні гілки,, Прилинув вітер, Він про весняну волю заспівав, А з ним прилинули пісні пташині, гай свій відгук з ним прислав. душа ніколи не забуде .


Мистецькі діалоги
1. Розгляньте картину «Сад, що квітне». Чим саме цвітіння яблуні прекрасне? Чи може картина художника Олександра Мохова бути ілюстрацією до поезії Лесі Українки? Свою відповідь аргументуйте. Чим саме вас зворушила природа, відтворена фарбами й пензлем на репродукції?
Цвітіння яблуні прекрасне тим, що квіточки яблуні біло-рожеві, настільки ніжні, що нагадують хмарки у небі. А коли забуяє та розкриється вся яблуня, то нагадує наречену у ранковому відблиску сонячних променців. А як розповсюджується ледь вловимий запах, його може впіймати та зрозуміти, відчути лише людина з тонким нюхом! Безумовно, картина може бути ілюстрацією до поезії Лесі Українки. Чому? Ми бачимо весняний садочок, який буяє цвітом, заклопотану дівчину, сніданок, бо на столі самовар. Є хатина, де може бути наша хвора героїня, яка чує, що відбувається поза хатою, а вийти на подвір’я не має можливості. Природа несе тепло рідної землі, домівки, сподівань на майбутнє, тобто всього того, що має у душі лише українець.

2. Розгляньте репродукцію картини художника Олександра Ворони «В саду, який цвіте». Які деталі цієї картини можуть проілюструвати вірш Лесі Українки «Давня весна»? Чому? лірична героїня Лесі Українки не могла насолоджуватися красою яблуневого цвіту в саду?
Ось рядочки можуть проілюстувати вірш Лесі Українки: Була весна весела, щедра, мила, Промінням грала, сипала квітки, Вона летіла хутко, мов стокрила, За нею вслід співучії пташки! Все ожило, усе загомоніло – Зелений шум, веселая луна! Співало все, сміялось і бриніло…-яскраві епітети, та метафори чітко вказують на події, що описала поетеса. Через загострення хвороби Леся не могла виходити на вулицю, тому і могла насолоджувати лише будучи у приміщенні. Кожен дотик до тіла Лесі викликав пекучий біль, тому її навіть не могли ні винести, ні перевезти.

3. Користуючись інтернетом, знайдіть і прослухайте музичні цикли «Чотири пори року» Антоніо Вівальді або «Пори року» Петра Чайковського. Чи можуть певні уривки з цих музичних творів бути ілюстраціями до вірша Лесі Українки «Давня весна»? Чому ви так вважаєте?
Так, можуть, бо є мова музики, яка теж вміло передає і буяння весни, і подих вітру, і розмову природи, а також почуття людини.