сторінка 78 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Яка квітка надихнула В. Сосюру на створення цього вірша? Про які очі кажуть, що вони волошкові?
Васильки у полі, васильки у полі, і у тебе, мила, васильки з-під вій,-квітка волошка, очі – блакитні.

2. Які емоції ви переживаєте, читаючи поезію «Васильки»?
і синіє щастя у душі моїй – емоції щастя, хвилювання, піднесеність, радість про перше кохання, сп’яніння від закоханості, будування нових планів на життя.

3. Що саме вам подобається у світосприйманні ліричного героя, польоті творчої уяви, фантазії?
Одсіяють роки, мов хмарки над нами, і ось так же в полі будуть двоє йти, але нас не буде. Може, ми квітками, може, васильками станем – я і ти. Ліричний герой розуміє, що сьогодні цей день, ця мить є їхня, закоханих, а через декілька років вони зможуть себе побачити у своїх дітях, які теж будуть закоханими, будуть також милуватися волошками, стануть васильками, бо волошка росте кущем-єдиним цілим.


4. Чому вірш В. Сосюри «Любіть Україну!» належить до патріотичної, а «Васильки» – до інтимної (власне, любовної) лірики? На основі яких ознак цих поезій ви зробили свої висновки?
«Любіть Україну» закликає любити і не відавати, боротися за Україну, звернення до всіх українців, з метою пробудити сумління, нагадати, що ти – українець, маєш за рідний край стояти і виборювати свою незалежність.
А «Васильки» змальовує почуття та переживання закоханих, красу кохання між чоловіком та жінкою.

6. Випишіть із поезії «Васильки» найвдаліші художні засоби, за допомогою яких В. Сосюра відтворює красу літнього дня, радісний і піднесений настрій закоханого юнака, щастя молодості. Яку роль відіграє кожен із цих засобів у тексті?
Повтори: «Васильки у полі»
Метафори: «гаї синіють», «щастя синіє у душі…», «осіяють роки», «синіє поле», «хмарки летять».
Порівняння: «Васильки у полі… – васильки з-під вій», «одсіяють роки, мов хмарки на небі».
Епітет: «рідні очі», «невідомий час»)
Художній паралелізм «…васильки у полі, а у тебе, мила, васильки з-під вій»,
За допомогою цих художніх засобів ми поринаємо у світ краси літнього дня та переймаємося піднесеним настроєм закоханого юнака.

7. У яких кольорах ви сприймаєте цю поезію? Чому?
Поезія сприймається у теплих сонячних кольорах, з відтінком блакитного та рожевого. Над молодятами блакитне небо з хмарками, сонечко кидає на них свої промінці, теплі та ласкаві, які пробиваючись крізь хмари, мають рожевий відтінок.
Діалоги текстів
• В оповіданні «Пилипко» сучасника Володимира Сосюри – Андрія Головка (1897-1972) є таке порівняння очей літературного героя з польовими квітами: «У нього очі, наче волошки в житі». Як ви вважаєте, порівняння, зроблене А. Головком, і зіставлення очей коханої дівчини з синіми польовими волошками-васильками ліричним героєм поезії «Васильки» В. Сосюри є влучними і доречними художніми засобами чи цілком випадковими й надуманими?
Свою думку обґрунтуйте. Так це влучний художній засіб, за допомогою порівняння автор підкреслив вираз очей, передав красу.


Мистецькі діалоги
• Розгляньте репродукцію картини українського художника Івана Марчука «Спогади дитинства» й опишіть її. Чи відповідає назва змістові намальованого художником? Яке місце на картині відведено розквітлим волошкам? Як ви думаєте, чому? Що ще, крім волошок, на цій картині розкриває її назву?
Думаю, що відповідає, можливо, для автора, саме така картина постає з дитинства, як свідок – спогад. На картині художника І. Макарчука відтворений український степ, вдалині видніється зелена балка. Так як вона майже у темно-зелених кольорах, то це вечір. Небо чисте, безхмарне, але важке, пурпурово-блакитне, бо вечір наближається швидко. На передньому плані кущ волошок, він привертає найбільшу увагу глядача. Яскраво-темно-синій колір на тлі пшеничного степу. Волошки буяють, квіточки тягнуться голівками до сонця, яке вже скоро закотиться за обрій. Неподалік від волошок також квітнуть білі лугові квіти, яку надають контраст картині. Польова трава вже суха, мабуть час ближче до осені, але стійко стоять волошки – краса українського степу, відгомін дитинства автора.