сторінка 88 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Як ліричний герой поезії «Теплі слова» ставиться до народних звичаїв?
Ліричний герой наголошує для нащадків, що не треба забувати говорити, розповідати, співати, святкувати у народних традиціях.
Співаймо пісні про кохання, щоб не вмерло слово «Дунай», гуляймо весілля своїм дітям, щоб не вмерло слово «коровай», розповідаймо казки своїм онукам, щоб не вмерло слово «Змій»

2. Що таке національна свідомість і людська гідність? Чи йдеться саме про ці поняття у вірші Василя Голобородька? Прочитайте вголос відповідні рядки.
Співаймо пісні про кохання, щоб не вмерло слово «Дунай»,
гуляймо весілля своїм дітям, щоб не вмерло слово «коровай»,
розповідаймо казки своїм онукам, щоб не вмерло слово «Змій» – свідомість
– наповнюймо цей холодний всесвіт теплими словами нашої мови, – гідність
які народжуються разом із диханням.

3. Про які народні звичаї і обряди веде мову поет? Чому ви так вважаєте?
Весілля святкується на Україні у декілька етапах: передвесільний, власне весільний та післявесільний, і кожен етап має свої традиції та обряди. Якщо цього не дотримуватися, то можна загубити та втратити свою національність, гідність, людяність.

4. Чи вдалою є назва поезії «Теплі слова»? А як назвали б цей вірш ви?
Я згодна з позицією автора, бо від родини завжди віяло теплом. Але можна й надати свій варіант «Наша мова – наше майбутнє».


Діалоги текстів
• Уважно прочитайте ще раз верлібри Василя Голобородька «Наша мова» і «Теплі слова». Зіставте й порівняйте ідеї цих віршів. Сформулюйте головну думку цих поезій своїми словами.
Ці верлібри об’єднує однакова ідея: ліричний герой вважає, що мова – це складова, що визначає належність людини до національної культури, мову треба берегти, не забувати, а плекати й розвивати.


Мистецькі діалоги
1. Які народні звичаї зображено на ілюстраціях до цього вірша? Чи доводилося вам особисто брати участь у подібному дійстві? Як ви це сприйняли?
Майже на всі три картини яскраво можуть проілюструвати вірш «Теплі слова» «Гуцульське весілля» Галини Зубченко змальовує саме весілля у традиціях України: весільний одяг молодят, весільний потяг – герої дійства на весіллі та дії: пісні, музичні інструменти, танці. Іван Горобчук на картині « Вертеп» змалював зимові події Різдва: зірка, Іісус, колядники. А Станіслав Антонюк «Коровай України» – той весільний коровай, яким благословляють молоде подружжя під час весілля. Тут у рушник, і калина, і колосся пшениці – вся історія та багатство та життя нашої країни.

2. Який настрій панує на кожній із цих картин? Чому?
Настрій піднесений, помпезний, тому що занурюєшся у добробут, родинність, затишок, таїнство, бо торкаєшся святині-традицій та культури, а головне розуміш, що Україна була,є, і буде.