сторінка 97 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Як ви уявили собі безіменного персонажа, змальованого нещасним подорожнім у люту негоду?
Людина йде, долаючи важкі життєві обставини, не завжди у кожного з нас біла смуга в житті, є й чорна, важка, затяжна і обважніла. Саме у таких обставинах опинилася ця людина. Вона йде вночі, йде, не знаючи куди, її гонить маятник життя, вітер виє. Ледве вистачає сили, щоб зробити крок за кроком, але й тут небезпека, вже й свіча потухла, шляху не видно, але йде, бо сильний духом, лише одне просить: янголе не впади, не покинь, бо надія полишає останньою. Янгол – це та соломина, яка надихає шукати вихід, жити, не дивлячись ні на що.

2. Чому янгол не покидає людину в украй несприятливих умовах?
Янгол – це Божий посланець, щоб захистити людину, тому він несе свою варту до кінця, крім того, людина, також є борцем, а борцеві й допомагати хочеться.

3. Поясніть, як ви розумієте зміст четвертої строфи вірша Малковича.
Настільки складні обставини, настільки згустилися фарби, що й янголові переносити ці події нелегко.

4. Чому автор подає біблійний образ Ірода? Що ви про цього царя знаєте?
Ірод – це жорстокість, зло,смерть, а людина на своєму шляху постійно бореться із злом, жорстокістю, смертю, помилки, які робить людина, дуже часто призводять її до такого становища, але янгол є оберігом, тому людина ще тримається.

5. «Не дихає свіча» – це означає, що свіча вже згасла від пориву вітру, повністю згоріла чи персонаж не запалював свічки взагалі?
Ні, не дихає свіча – це коли людина опустила руки та втратила надію, її життя не має сенсу, вона готова зупинити боротьбу із злом та смертю, змиритися.

6. Чому надзвичайно важливо, щоб янгол не впав із його плеча? Як треба розуміти цю метафору?
Янгол не впав з плеча: у цій метафорі розкривається ідея вірша: кожна людина повинна обрати правильний шлях – втримати свого янгола-охоронця на плечі, докласти зусиль, допомогти янголові.

7. Як ви розумієте символ «сірий маятник життя»?
Герой зв’язаний життєвими труднощами, у нього безвихідне становище, він розбитий, життя не є цікавим, сенс втрачено – сірість, млявість, скупість.

8. Вірш Івана Малковича має підзаголовок: старосвітська балада. «Старосвітська» – це «давня», «напівзабута». Слово «балада» є літературознавчим терміном на позначення жанру. Спростуйте або доведіть, що вірш «Із янголом на плечі» Івана Малковича за жанром є баладою.
Вірш є невеликий ліро-епічним твором, який має елементами казковості, присутність фантастичних істот, перетворення, змальовані людський настрій, переживання, емоції.


Діалог із текстом
1. Чому автор назвав цю поезію «З нічних молитов»?
Бо цей вірш нагадує молитву, звернену до Бога. Проживши день, чоловік підводить його підсумок: стає на молитву, де просить пробачення, дякує за прожите, здійсненне, виливає свої сподівання на завтрашній день, тому «З нічних молитов».

2. Як ви розумієте прохання, виражене словами: «Дай кожному звити кубельце і не поруш»?
Птах, тварина в’є кубельце, тобто домівку, оселю, так і людина. Герой просить сили, мудрості, фінансів, щоб збудувати свою оселю, а ще просить захисту для цієї оселі та самої людини.

3. Чому словосполучення «літа стебельце» означає більше, ніж «травинка» чи «літній луг»? Що саме має на увазі автор?
Літа стебельце – це для людини життєвий шлях.

4. Які найкращі побажання людям висловлює ліричний герой у нічній молитві?
Хай кожен в цім світі спасеться, хай світить з-за темних круч довкола кожного серця віри Твоєї обруч.-Божого захисту та спокою духовного.

5. Прокоментуйте другу строфу вірша «З нічних молитов».
Божа милість, захист, як омофор буде над кожним з нас.

6. Як саме ви розумієте цю поезію, який настрій і які асоціації викликає вона у вас?
Ця поезія викликає почуття спокою, добра, миру, допомоги від Бога. Господнє благословення й опіка здатні допомогти й допровадити на вірний шлях кожну людину.

7. Доведіть, що поезія Івана Малковича «З нічних молитов» не є верлібром.
Одиниця ритмізованої, поетичної мови, що складається з певної кількості стоп, з чергуванням наголошених і ненаголошених складів; рядок – саме ці ознаки належать віршу, значить поезія Малковича – вірш, а не верлібр.


Мистецькі діалоги
• Нині навіть маленькі діти знають напам’ять молитви. Як ви вважаєте, чи добре це? Розгляньте картину англійського живописця Чарльза Бертона
Барбера «Молитва перед сніданком». Опишіть образ дівчинки, яка молиться. Доведіть, що дитина сприймає молитву як спілкування з Богом.
Людина не має права не знати Бога, не говорити з Ним через молитву. Це прищеплюється у родині з малечку. Дівчинка, яка вранці говорить з Господом є благословенною. Бог дав їх ранок, сонце, вона має можливість бачити, говорити, має свою кімнату, ліжко, чисте, охайне, зручне, а який сніданок! Все це від Бога. Як не дякувати Йому ? Сама ж дівчинка спокійна, її очі серйозні, бо розмова з Високою особою, руки тягнуться до Господа, несуть молитву. Кіт та собака, які знаходять поруч, тварини навчені, що під час молитви, треба сидіти тихо і не заважати, хоч як не смачно пахне їжа!