Параграф 12 гдз 8 клас всесвітня історія Ладиченко Лукач Подаляк 2021

 

§ 12. Англійська революція


1. Пуритани - прибічники подальшого очищення англіканської церкви від залишків католицизму й встановлення кальвіністських порядків. Підприємці й нові дворяни набували щодалі більшої ваги в економічному житті. Вони не хотіли витрачати свої гроші на постійні внески на користь англіканської церкви й тому дедалі помітніше схилялися до пуританізму. На початку XVII ст. в пуританізмі виокремилися дві течії:
• пресвітеріани – верхівка джентрі й купецтва;
• індепенденти (з англ. – незалежний) – середня та дрібна буржуазія, пересічні містяни й селяни.

2. Приводом до відкритого виступу проти короля стала спроба збільшити оподаткування шотландських дворян, поширити в пресвітеріанській Шотландії англіканську церкву.


3. Парламентське військо складалося переважно з пуритан і прихильників парламенту. Спочатку армія парламенту зазнавала поразок, але після появи Олівера Кромвеля ситуація змінилася. Він реформував армію й очолив її. Кромвель створив армію нового зразка – боєздатну, організовану, натхненну ідеалами свободи й справедливості. Це було перше в історії Англії регулярне військо. Воно почало перемагати кавалерію. За прості, але надійні металеві обладунки солдатів Кромвеля прозвали «залізнобокими».

4. Переломним моментом стало проголошення лідером індепендентів Олівера Кромвеля. Кромвель швидко розгромив нечисленних прибічників короля, а у грудні 1648 р. захопив Лондон. На судовому процесі над Карлом I короля звинуватили в державній зраді, розв’язанні громадянської війни й кровопролитті. 19 травня 1649 р. парламент оголосив Англію республікою.

5. Новий парламент виявив непокору, і О. Кромвель розпустив його. Він поділив країну на 14 військових округів, а всю владу в них передав генерал-майорам, яких сам і призначив. Для прихильників короля було встановлено спеціальний податок. Святкування Великодня й Трійці заборонили, як і недільні гуляння та спортивні змагання. Головними заняттями визначалися праця й молитва. Отже, протекторат О. Кромвеля за своєю суттю був військово-релігійною диктатурою, яка трималася на авторитеті сили, пуританських уявленнях про життя та успіхах діяча в зовнішній політиці.

6. «Славна революція» – безкровний державний переворот. Свою назву вона отримала на противагу кривавій революції середини XVII ст.

7. «Славна революція» поклала край віковій боротьбі між королем і парламентом, покінчила з абсолютизмом та ознаменувала собою утвердження в Англії парламентської монархії, у якій головну роль відігравав парламент, що мав право видавати закони. Такий порядок закріпив «Білль (закон) про права».


2. Заповніть порівняльну таблицю «Європейські монархії в XVI-XVII ст.».

Параграф 12 гдз 8 клас всесвітня історія Ладиченко Лукач Подаляк 2021