Параграф 9 гдз 8 клас всесвітня історія Ладиченко Лукач Подаляк 2021

 

§ 9. Абсолютна монархія у Франції


1. Франціск I ніколи не скликав Генеральних штатів і в проведенні державної політики спирався на Королівську раду. Найважливіші справи монарх вирішував у вузькому колі наближених осіб і перший увів у свої накази фразу: «Така моя добра воля». Справжньою опорою короля був численний чиновницький апарат. Генріх II теж відмовився від скликання Генеральних штатів. Він став першим французьким королем, до якого почали звертатися «Ваша Величносте».

2. При ньому було дано лад господарству країни, яке занепало за роки релігійних війн, податки для населення було впорядковано і зменшено. У 1598 р. король видав Нантський едикт, за яким католицьку віру було визнано офіційною, а католицькому духовенству повернули всі його колишні права й майно. Водночас гугенотам дозволили проводити богослужіння по всій країні, за винятком Парижа й деяких великих міст, а також нарівні з католиками обіймати державні посади.


3. Одним зі своїх головних завдань Рішельє вважав посилення авторитету королівської влади. Рішельє розпочав рішучу боротьбу проти старої родовитої аристократії. Усіх її представників, які не бажали коритися королівській владі, відправили у вигнання або засудили, а їхні замки зруйнували. Під загрозою смерті заборонили дуелі – поєдинки між дворянами. З’явилися посади інтендантів – королівських урядовців у провінціях, які повністю відповідали за надходження податків і стан справ на своїх землях.

4. У зовнішній політиці перший міністр робив усе, щоб піднести престиж своєї країни в європейських справах. У 1635 р. Франція втрутилася в Тридцятилітню війну. Завдяки дипломатичному таланту Рішельє країна домоглася послаблення впливу Іспанії в Європі.

5. Прозвання Король-сонце виникло, коли 15-річний Людовік станцював в одному з придворних балетів партію «Сонця, що розганяє темряву». Воно швидко й міцно злилося з іменем монарха, який, ставши дорослою людиною, свідомо заохочував живописців і скульпторів зображувати себе у вигляді міфічного Аполлона - бога сонця.

6. Для зміцнення французьких позицій у світі Людовік брав участь в багатьох війнах та збройних конфліктах. Ці війни дали змогу значно збільшити територію королівства: Королівство Франція завоювало Мец, Туль, Верден, графство Русійон, Артуа, французьку Фландрію, Камбре, Франш-Конте, Сарр, Ено, Верхній та Нижній Ельзас. Ці завоювання закріпили французьку гегемонію в Європі.

7. Після того як у 1685 р. Людовік XIV скасував Нантський едикт, гугенотів стали переслідувати та силою змушували переходити в католицтво. Близько 200 тисяч гугенотів, переважно досвідчених ремісників і комерсантів, покинули Францію. Вони знайшли притулок у сусідніх протестантських країнах і в Новому Світі, куди не тільки вивезли величезні кошти, а й секрети свого ремесла. Масовий вихід гугенотів завдав відчутного удару французькій економіці.

8. У сфері економіки Кольбер дотримувався політики протекціонізму. Запровадивши високе мито, він захистив французьких виробників від конкуренції з іноземними товарами. Вивезення із Франції сировини повністю заборонили. Значні кошти щорічно виділялися на утримання, ремонт і будівництво доріг. Чимало зусиль докладалося для створення та розвитку французьких колоній.

9. Розвивалася морська торгівля. Значно зросла кількість французьких суден і було запроваджено матроську повинність для служби на флоті. За підтримки держави активну діяльність розгорнули Ост-Індська і Вест-Індська торговельні компанії. У 1683 р. Франція посіла третє місце в Європі після Нідерландів та Англії за обсягами морської торгівлі. За турботу про французький військовий флот Кольбера називали його «батьком».


1. У зошитах заповніть порівняльну таблицю «Політика Франції щодо гугенотів».

Параграф 9 гдз 8 клас всесвітня історія Ладиченко Лукач Подаляк 2021