Параграф 22 гдз 8 клас всесвітня історія Сорочинська 2021

 

§ 22. Іран та Індія

Запитання та завдання

І.

 1. Сефевіди.

 2. Був сформований розгалужений апарат управління, створено регулярну армію, яка була озброєна рушницями й гарматами, здійснено фінансову реформу. Шах сприяв розвитку ремесла й торгівлі (торгівля шовком стала державною монополією).

 3. Османська імперія.

 4. Приєднав більшу частину Закавказзя, а середньоазійські хани визнали васальну залежність від нього. За його правління в Персії панувала віротерпимість.


 5. Шах Джахан Мугал.


ІІ.

 1. Ворожнеча між релігійними угрупованнями сунітів та шиїтів.

 2. Засновник – Бабур. На початку XVI ст. Делійський султанат, створений у ХIII ст., розпався на безліч ворогуючих між собою князівств. Прагнення верховного правителя – делійського султана – приборкати непокірних князів (раджів) супроводжувалися жорстокими війнами. Маючи сильне військо, оснащене артилерією, Бабур у битві біля Паніпата в 1526 р. розгромив війська делійського султана. Було засновано державу Великих Моголів.

 3. На початку XVI ст. в Індію та Іран прибули європейці. Разом із португальськими гарнізонами й купцями почали з’явилися ченці-місіонери, які намагалися поширити християнство. Із XVII ст. європейська експансія посилилася. Англійці та голландці заснували в 1600 і 1602 рр. Ост-Індські торговельні компанії та поступово почали витісняти португальських купців. Ці країни використовувалися європейцями як джерело прибутків.

 4. Більшість населення Індії сповідували індуїзм. Також в Індії набув поширення буддизм, який тут і виник. З VIII ст. на півночі Індії поширився іслам. У 1593 р. Акбар проголосив рівноправ’я всіх релігій на території своєї держави. Це вберегло країну від релігійних суперечок.

 5. Спільні риси – економічне зростання; покровительство митцям і розвиток культури; сутички з європейцями; потрапили в залежність від європейських держав.

 6. Обидві були найвпливовішими жінками свого часу і долучалися до управління своїми державами.