Параграф 5 гдз 8 клас всесвітня історія Сорочинська 2021

 

§ 5. Гуманізм та Високе Відродження

Запитання та завдання

І.

1. Кінець XV – перші десятиліття XVI ст.

2. Діячі Відродження закладали основи нового розуміння світу та місця людини в ньому. Епоха Високого Відродження започаткувала суттєві зрушення у світогляді тогочасних європейців, їхніх релігійних і політичних переконаннях. Під впливом Італії мистецтво Відродження поширилось у країнах Північної Європи. Тут на становлення нової культури вирішальний вплив мала не антична спадщина, а християнство.


3. Культура італійського Відродження сприяла й змінам в архітектурі. Споруди тих часів вирізняються симетричністю пропорцій, досягнутим завдяки тому, що архітектори доби Відродження спиралися на зразки Античності, а також на технічні вдосконалення своєї епохи. Пам’яткою архітектури епохи відродження вважають собор Святого Петра в Римі.

4. Гуманізм – європейський інтелектуальний рух, що є одним із визначальних компонентів Ренесансу як історичної та культурної епохи; його основна ідея – покращення людської природи через дослідження античної спадщини. Представники – Нікколо Макіавеллі, Франческо Петрарка, Енеа Сільвіо де Пікколоміні, Еразм Ротердамський, Томас Мор.

5. Велике значення мали його пошуки несфальшованого й неспотвореного тексту Нового Заповіту, який він сподівався відтворити за допомогою грецьких джерел. Великий відгук мали його твори морального й житейського спрямування.

6. Н. Макіавеллі одним із перших запропонував ідею, що держава створюється не Богом, а людьми. В трактаті «Володар» (1516 р.), Макіавеллі наполягає в тому, що, коли правитель хоче досягти успіху, він має відкинути моральні принципи та діяти силою, хитрістю. Автор вважав, що сумління може лише заважати правителеві в його діяльності.


ІІ.

1. Секуляризація – це процес, унаслідок якого всі сектори суспільства, культури, різні суспільні групи та окремий індивід звільняються від релігійного світогляду та впливу. У фресках і картинах Відродження мирно вживалися християнські святі й античні герої та філософи, простолюд і знать. Загалом релігійний жанр був суттєво потіснений міфологічним та історичним, що було свідченням секуляризації мистецтва.

4. Північним Відродженням називають культуру Ренесанса у країнах, розсташованих на північ від Італії: у Німеччині, Нідерландах, Франції та Англії. У мистецтві Північного Відродження провідна роль належала живопису. Видатними творами Північного Відродження є картини Пітера Брейгеля Старшого. На його картинах красиве існує поряд з потворним, родість з трагедією. Його картини відбивають реалії того часу. Центральне місце німецького мистецтва Відродження посідає Альбрехт Дюрер (1471-1528). У його творчості відображено драматичні події історії Німеччини того часу. Північне Відродження переймалося проблемами оточуючого світу, умовами повсякденного життя людини, страхом перед змінами.

5. «Титани італійського Високого Відродження».
Параграф 5 гдз 8 клас всесвітня історія Сорочинська 2021

6. Між Південним та Північним Відродженням існує досить багато відмінностей, і це ґрунтується на концепції гуманізму. Різні художники з півдня та півночі показали ці відмінності у поглядах у своїх художніх творах та своїх концепціях, зображаючи спосіб життя людини. Північна частина Європи в ті часи була сильно прив'язана до вчення про християнство. Церква тримала владу, а гуманісти уявляли своє суспільство як максимально наближене до Бога чи природи. Південна частина Європи (Італія) має дуже різний погляд на те, як слід розглядати і цінувати мистецтво. Їхні художники створювали картини про грецькі та римські міфології, про богів і богинь, і вони завжди шукали щось нове. На відміну від північного витвору мистецтва, який сильно займається натуралізмом, в якому мистецтво, колір і деталі завжди перевіряються критичним оком, південні картини заглиблюються в таємничі та внутрішні дії людського розуму. Південне та Північне Відродження можуть мати багато відмінностей, але вони мають одне спільне: вони цінували людину і її почуття.