Параграф 8 гдз 8 клас всесвітня історія Сорочинська 2021

 

§ 8. Культура бароко. Народження нової європейської науки

Запитання та завдання

І.

1. Мистецтво епохи Бароко змінилося за змістом. Головну увагу воно приділяло пристрастям і почуттям людини, поєднувало дійсне та уявне.

2. Мистецтво епохи бароко було започатковане у папському Римі, а його виникнення пов’язане з поширенням ідей Контрреформації. Видовищність і яскраві художні засоби мали підкреслювати грандіозність і всесильність Католицької церкви.

3. Внаслідок наукових досліджень і відкриттів XVI-XVII ст. було закладено основи сучасних природознавчих наук, створено наукову теорію будови Всесвіту й прокладено шлях до подальшого пізнання ще не відкритих законів природи.


4. Миколай Коперник шляхом досліджень він дійшов висновку, що Земля разом з іншими планетами обертається навколо Сонця та навколо своєї осі, і розробив теорію про геліоцентричну систему (із Сонцем у центрі). Дж. Бруно обґрунтував ідею нескінченності Всесвіту. Італійський вчений Галілео Галілей зробив телескоп зі збільшенням у 32 рази і за його допомогою розпочав регулярні спостереження. Він переконався в безмежності зоряного простору, відкрив гори на Місяці, плями на Сонці та супутники Юпітера.

5. Італійський вчений Галілео Галілей підтвердив вірність теорій М. Коперника та Дж. Бруно. У 1632 р. він видав працю “Діалоги про дві найвідоміші системи світу – Птолемеєву та Коперникову”, де навів незаперечні докази вірності теорії Коперника. За цю книгу церква влаштувала суд над 70-річним астрономом. Галілео Галілей був змушений відмовитися перед інквізицією від свого переконання в тому, що Земля обертається навколо Сонця, а не навпаки. Висловлювання свідчить про стрімкий розвиток астрономії як науки.

6. Завдяки старанням науковців почали проводитися систематичні анатомічні розтини, що дало змогу висунути нові теорії про природу людського організму та винайти нові методи лікування хвороб, базовані не на філософських теоріях, а на дослідах і дослідженнях.


ІІ.

1. Спільною рисою, що об’єднувала фламандське мистецтво з нідерландським, була любов до життя в усіх його проявах. Однак якщо на картинах нідерландських майстрів превалювали побутові сцени, портрети бюргерів і міщан, то фламандські художники мали зображати те, що влаштовувало насамперед Католицьку церкву.

2. Тому що погляди науковців суперечили догмам католицької церкви. Лише у 80-90-х рр. XX ст. католицька церква визнала помилковість своїх вироків щодо вчених і погодилася з їхніми поглядами на будову Всесвіту.

4. Великі географічні відкриття мали епохальне значення для людства. Бурхливий розвиток мореплавства у нові часи сприяв становленню наукової астрономії. Великі географічні відкриття були зроблені після того, як були створені докладні зоряні карти (для навігації), були винайдені такі астрономічні прилади, як астролябія, квадрант, що дозволяли точно визначити координати небесних справ. Саме в астрономії було зроблено відкриття, що завдали нищівного удару старій системі поглядів на будову Всесвіту. Внаслідок Великих географічних відкриттів було покінчено з релігійними уявленнями про світ і всього за наступні 30 років людство взнало про Землю більше ніж за попередні тисячоліття, і це знання змінило світ.