реклама

Глазова українська мова 5 клас ГДЗ

 

Вправа 304

Попрацюйте в парах. Прочитайте листування учасників форуму юних мовознавців.
• Значення слова толерантність з’ясуйте за тлумачним словничком.
Толерантність – у загальному розумінні слова, – це «допустиме відхилення», вміння розуміти та ввічливо ставитися до когось.
• У тексті складеної хлопцем казки визначте форми слів і спільнокореневі слова, у яких відбувається чергування приголосних. Звіряйтеся з поданою у вправі 302 таблицею.
Йшов дідусь дорогою. Раптом у кущах хтось заплакав. Дивиться дід, а то зайченяті капкан ногу затис. Болить ніжка, воно й плаче. Визволив дід малого, йдуть вони по дорозі, а зайчик і каже: «Візьми мене за слугу, вірно тобі служитиму! Хату буду стерегти! Візьми за сторожа!» Заліз зайчик порожню собачу будку й вуха назовні виставив. Прийшла лисиця курей красти. Побачила довгі вуха, охопив її страх. «Який страшний собака! В одному його вусі курча поміститься! Якщо в собацюри таке вушко, то сам із теля буде!» Як підскочить настрашена лиска, як побіжить у ліс!
• Створіть вправу, додавши до казки завдання. Обговоріть придумані вами завдання, оберіть найкраще.
Створена вправа:
1) Диктант «Код». Запишіть ряди слів, позначаючи їх цифрами: цифрою 1 – слова, у які вставили букву ч; цифрою 2 – слова, у які вставили букву ш.
1. Врані..ній, безпе..ний, ру..ник, міся..ний, соня..ник. 1
2. Торі..ній, соня..ний, вчора..ній, залізни..ний, серде..ний (бідолаха). 2
3. Ру..ниця, нару..ники, нині..ній, гусени..ний, міро..ник. 3
4. Моло..ник, двору..ник, завтра..ній, навколи..ній, серде..ний (серце). 4
5. Півні..ний, синтети..ний, тепері..ній, одини..ний, кіне..ний.
• Уявіть, що ви приєднуєтесь до спілкування на форумі. Передайте ваше враження від казки, висловте ставлення до листування дівчат: кого з них ви підтримуєте і чому? Висловлення–пост запишіть у зошиті.
Форум: Мені дуже сподобадась казка. У ній підібрані яскраві приклади на чергування приголосних звуків. Така собі повчальна історія, де головні герої – звірята.