сторінка 108 гдз 8 клас українська література Слоньовська 2021


Відповідь:


Діалог із текстом
1. Що цікавого ви довідалися про сучасну українську письменницю Галину Кирпу?
Час дитинства й змужніння майбутньої письменниці був повоєнний, тяжкий. Державна машина жорстоко гнобила й, здавалося, тримала під ковпаком кожного: скажеш необережне слово – потрапиш до таборів або розтріл. Мати Галини мала гарний голос, замолоду грала у виставах на сільській сцені, удома на цвяшку ще довго висіла мамина гітара – рідкісна річ для села. У дитинстві Галя була вразливою, милосердною і дуже багато читала. Ровесники її називали Письменницею, бо всім дозволяла читати більше схожі на вигадки та фантазії свої дивовижні щоденники, у яких описувала природу й власне ставлення до навколишнього світу. Вчителька Варвара Іванівна надсилала перші проби пера своєї вихованки у газету «Зірка», а Галя мріяла стати бібліотекаркою. Їй тоді здавалося, що нема кращої професії на світі, як читати книжки. У школі навчалася дівчина успішно, виявивши здібності до рідної та іноземних мов, тому вирішила здобувати вищу освіту на філологічному факультеті Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка, який закінчила в 1976 році. Працювала Галина Кирпа й на видавничій та журналістській ниві. Водночас писала дивовижні вірші для дорослих і дітей.

2. Які погляди на світ і уподобання цієї авторки вам близькі? Чому?
Як і Галина багато читала книжок, мріяла бути бібліотекарем. Спостерігала за природою, розмірковувала над буттям.

3. Чому сусідська бабуся Наталка перестерігала Галю записувати окремі народні пісні?
Сусідська бабуся Наталка часто співала Галі пісню про нещасливу долю України: Наша славна Україна – мов та бідная вдова: ой хто свата, хто не свата, все одно добра нема. А закінчивши, щоразу перестерігала дівчину, яка вже тоді усвідомлювала, що вчасно ніким не занотоване може пропасти навіки: «Не записуй цієї… Колись її співав сліпий Борис, то ніхто не знає, де й дівся». Йшлося ж про народного кобзаря, що, як і чимало його побратимів, загинув у сумнозвісних 1930-х роках.


4. Яку роль відіграв літературознавець Іван Дзюба в долі Галини Кирпи?
Першим видавництвом, у якому Галина влаштувалася на роботу, було «Дніпро». У той час там працював Іван Дзюба, кумир 1960-х років, совість покоління, й дівчина добре запам’ятала той день, коли він раптом не прийшов на роботу: то був день Дзюбиного арешту. Та ще до цього страшного випадку Іван Михайлович прочитав перший рукопис поетичної збірки Галини Кирпи і сказав: «Думаю, ви писатимете прозу». Через багато років письменниця нагадала йому ті слова, мовляв, бачите, як довго я йшла до своєї першої повісті, й Іван Дзюба з теплотою в голосі відповів: «Жду вашої прозової книжки». Дзюба одобрив Кирпину збірку, підтримав, хоча й бачив її прозаїком. Дзюба розгледів талант.

5. Перелічіть літературні нагороди, якими відзначено Галину Кирпу.
Поетична збірка Галини Кирпи «Ну й гарно все придумав Бог» (2003) отримала грамоту президента Форуму видавців у Львові 2015 року. Перу Галини Кирпи належить книга вибраних поезій, прози та перекладів «Місяць у колисці» (2012) і психологічна по\вість для дітей «Мій тато став зіркою» (2015). Письменниця стала лауреаткою премій імені Івана Огієнка (1996), премії «Світлослов» (за «Чисте сяйво метафори») (2005), премії імені Максима Рильського (2007), премії «Кришталевий птах» (2011).


Діалог із текстом
1. Які епітети у вірші, на ваш погляд, найвлучніші? Чому ці прикметники подано в зменшувальній формі?
ангел такий маленький, просто тихіший трави, легенький, ну просто пушинка. Щоб надати віршу виразності, значимості, саме у зменшувальній формі використано епітети.

2. З чим саме порівнюються основні ознаки ангела? Чи доречні такі порівняння? Які думки у вас вони викликають?
З крихіткою, тихіше трави, з пушинкою. Це порівняння, як на мене, є доречним, бо янгол – це істота, яка є невидимою, вона не тягар, її не чути, але робота, яку проводить янгол дуже небезпечна та важка.


Діалоги текстів
1. Порівняйте вірш Галини Кирпи «Мій ангел такий маленький...» із поезією Івана Малковича «З янголом на плечі». Доведіть, що сучасні поети уявляють собі ангелів-охоронців такими, як їх подає фольклор і народні уявлення.
Ангели – охоронці у віршах поетів та у фольклорі майже однакові, бо їхні образи вигадував народ. Тільки у декого він сильний, бойовий, легкий, радісний, а у декого вже втомлений, йому потрібні сили та препочинок, щоб мати форму та прийти до тями.

2. На основі тексту поезії доведіть, що ліричний герой (героїня) ставиться до власного ангела дуже прихильно й доброзичливо
Вона називає його: ангел такий маленький, ну просто крихітка, ангел такий тихенький, ну просто тихіший трави, такий легенький, ну просто пушинка. Це слова теплі, ласкаві, добрі.


Мистецькі діалоги
1. Порівняйте репродукцію картини Володимира Рум’янцева, на якій змальовано ангелаохоронця, зі змістом вірша Галини Кирпи. На основі ілюстрації доведіть, що ангел піклується про дитя, яке йому довірив Бог.
Так, все вірно, Бог довірив дитя ангелу, тож піклування йде від янгола. З висоти величезного дерева охоронець спостерігає за дитиною, яка весело проводить час на вулиці. Зима, гарна погода, сніг, ковзани, сани, нічого не загрожує, але ангел на сторожі, а щоб янголові не було сумно, поруч сидить кіт. До речі, кіт теж є охоронцем людини, має свої здібності, щоб попередити про загрозу.

2. Прочитайте книжку «Місяць у колисці» (видавництво «Навчальна книга – Богдан», 2012) Галини Кирпи й уважно розгляньте ілюстрацію до вірша «Мій ангел такий маленький...» сучасної художниці Олени Распопової, уміщену в цій збірці. Чи вдало засобами образотворчого мистецтва передано зміст відповідної поезії?